Stres je tichý zabiják. Věci, které se s vaším tělem dějí, když jste v nepohodě

Všichni pořád mluví o tom, že bychom se měli vyhýbat stresu. Ano, a ti všichni mají jednoznačně pravdu. Víte ale, jaké změny ve vašem těle stres napáchá a proč byste se mu měli vyhýbat obloukem?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čas od času se ve stresu ocitne každý z nás. V dnešní hektické tobě je to bohužel normální a jinak to asi ani nejde. S krátkodobými stresy si umíme poměrně dobře poradit. Když ale stres trvá již několik dnů, velmi snadno se přehoupne do týdnů a v tem moment už bychom měli začít řešit dlouhodobý výskyt stresové situace. Několikaměsíční stres už je pro lidské tělo psychicky téměř neúnosný.

To se velmi rychle začíná odrážet na lidském těle a jeho zdraví. Trápit vás může nedostatek spánku, špatná spánek, nespavost, nevhodný jídelníček a další jevy, které se přehoupnou ve zdravotní problém. Co všechno se s vaším tělem děje ve stresu a proč k tomu dochází?

iZdroj obrázku: Pixabay
Stres může výrazně ovlivnit naše chování

Zvýšená potřeba cukru

Tělo, které se ocitne ve stresu, najednou začne vysílat signály potřeby cukru. A to jsou přesně ty situace, kdy do sebe nepřetržitě cpete nezdravé pochoutky a nápoje plné cukru. Kromě cukru do těla dostáváte také přílišné množství tuků a to se pak samozřejmě odráží na celkovém zdraví vašeho těla. Můžete se začít potýkat s mnohými zdravotními problémy, které začínají přibýváním na váze, zhoršením stavu kůže, výskytem ekzémů a dalšími obtížemi. Tělo vyvíjí zvýšenou potřebu cukru z jednoho velmi logického důvodu. Cukr vám při stresových situacích dodává vyšší množství energie, které tělo potřebuje pro přežití stresové situace. 

iZdroj obrázku: Pixabay
Stres negativně působí na lidské zdraví

Přemýšlení nad zbytečnostmi

Příliš velké množství stresu může také způsobit přemýšlení nad zbytečnostmi. Člověk, který se nachází ve stresové situaci, mnohem více přemýšlí nad detaily a zbytečnostmi, které řeší až příliš. Člověk tak řeší věci, o kterých by ho za normálních okolností vůbec nenapadlo přemýšlet. To může být příčinou rozvoje dalšího stresu. Když totiž přemýšlíte nad problémy, které jsou opravdu jen detaily, zabraňuje vám to dívat se na věc či situaci jako celek. Za běžné situace byste třeba zjistili, že je velmi nepodstatné a zbytečné zabývat se zrovna tímto problémem, protože tento problém vlastně žádným problémem není. A právě to, že si naberete další problém k řešení, u vám může rozvinout další stres.

iZdroj obrázku: Pixabay
Jak se vyhnout stresu? Může to jít i bez léků

Pocit trapnosti

Stres ve vás může vzbudit i pocit trapnosti. I to má samozřejmě svůj důvod. Člověk, který je po nějakou delší dobu ve stresu, se začne dřív nebo později potýkat s problémy se spánkem. Stres vám znemožní usínat, spát kvalitně, pohodlně a dostatečně. A i když se vám podaří poměrně dobře usnout, stres pracuje i v čase spánku, a vy se tak probudíte nedostatečně vyspaní. Nedostatek klidného a kvalitního spánku může ovlivňovat hned několik oblastí lidského těla. Takový člověk se může cítit ve stresu velmi podobně jako při kocovině či opilosti. Člověka, který se vyskytuje dlouhodobě ve stresové situaci, ohrožuje motorická i kognitivní neschopnost těla, a právě to je příčinou trapného pocitu. 

Častá únava

Nedostatek spánku a zvýšený stres se promítne také na vašich schopnostech fungovat při běžných situacích. Začnete zjišťovat, že činnosti, které jste dělali úplně běžně, jsou pro vás najednou namáhavé. Nezvládáte toho tolik najednou nebo tolik činností po sobě. Klíží se vám oči, jste unavení a cítíte zvýšenou potřebu odpočívat. Potřebujete více a častěji spát, protože máte narušený spánkový režim. Dokonce můžete dojít i do fáze neustálého pocitu vyčerpání, kdy vám nebude pomáhat ani vyšší množství spánku. To vede i k nestálosti nálady. Můžete začít zjišťovat, že se velmi rychle a snadno rozrušíte, rozčílíte, rozpláčete i rozlítostníte. To je pro tělo obzvlášť velmi nebezpečné, protože z takovýchto stavů lidské psychiky může vyústit deprese, která se stane poměrně závažným problémem. 

iZdroj fotografie: pixabay
Pohodová mysl znamená také spokojenější život

Podrážděnost a agrese

Pokud s vámi mává stres, potýkáte se se situací, kdy máte obrovskou práci s tím, abyste zvládali sami sebe. Zde dochází k problému zejména v kontaktu s dalšími osobami, na které můžete reagovat velmi neadekvátně. Při komunikaci s dalšími lidmi se tak stává, že jsou vaše reakce výbušné, agresivní a podrážděné. Druhý člověk neví, co se s vámi děje a situaci nerozumí. Probléme je ale zejména to, že přestáváte rozumět sami sobě. Vy se při komunikaci na nikoho nezlobíte, všechno vám vyhovuje, ale i přes to reagujete neadekvátně, podrážděně a agresivně. 

Zdroj: Harvard
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články