Trpí vaše dítě teplotou? Poradíme, jak ji snížit i bez léků

Zvýšená tělesná teplota je obranná reakce těla na infekci. V těle jsou spouštěny mechanismy, které potlačují růst patogenních mikrobů, podporují odstraňování jejich metabolických produktů a aktivují produkci interferonu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jedná se tak o zdravý a běžný stav. Když ale teplota začíná přerůstat v horečku, je načase zasáhnout. Pomoci si můžete i bez léků.

Výše teploty

Lékaři jednomyslně nedoporučují snižovat teplotu dítěte, dokud nedosáhne 38–38,5 stupňů. Do té doby by dítě mělo jen dodržovat klid na lůžku a zvýšit pitný režim. Pokud je však hodnota vyšší, začíná být nebezpečnou a je doporučeno ji snížit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Srazit teplotu u dětí nemusí jenom léky

Léky a přírodní metody

Panadol, aspirin, ibuprofen a podobné antipyretické léky mají řadu vedlejších účinků, které jsou škodlivé pro žaludeční sliznici a játra. Musíte je užívat až po konzultaci s lékařem. Vysokou teplotu dítěte můžete snížit pomocí přírodních a bezpečných prostředků.

Postup

Smíchejte jablečný ocet v poměru 1: 3 s vodou. Do tohoto roztoku namočte bavlněný ubrousek a otřete si čelo, krk, zápěstí, dlaně a nohy. Provádějte tento postup jen ve chvíli, kdy nemáte extrémně citlivou pokožku, jelikož ji ocet může lehce podráždit.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Když teplota stoupne, je třeba rychle jednat

Položte obklad na čelo dítěte, a když se zahřeje, běžte jej vyměnit za nový. U malých dětí to bude složitější. Budete je muset zabavit, aby se obkladu nebránili. Vyprávějte jim pohádku, zpívejte jim nebo vyprávějte vtipné historky.

Další opatření

Kromě toho se doporučuje pít hodně teplých nápojů, které podporují pocení a pomáhají rychleji snižovat teplotu. Vyvětrejte také rychle a účinně místnost. Nechte v místnosti cirkulovat čerstvý, mírně chladný vzduch. Sundejte také dítěti všechny zbytečné vrstvy oblečení, aby zbytečně netrpělo.

Buďte na pozoru

Všechny děti jsou jiné. Některé snáze snášejí zvýšení teploty, jiné obtížněji. Je také důležité si uvědomit, že teplotu můžete srazit sami, pouze když mají děti růžové tváře a uši. Pokud je dítě bledé, teplota stále stoupá a její původ je nejasný, je lepší okamžitě zavolat lékaře.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články