Výživový poradce prozradil, proč je sádlo životně důležité pro správný chod organismu

Celý život slyšíte, že sádlo není zdravé a měli byste se mu pokud možno vyhýbat. Je to skutečně tak, nebo má tento známý tuk také nějaké pozitiva?

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Zdravý životný styl – to znamená zdravá strava, pravidelný pohyb, žádné kouření, alkohol ani drogy. Některé potraviny jsou ale zdravé, i když to tak na první pohled nevypadá nebo byly dříve vyloučeny už na začátku dietního plánu. 

Sádlo má léta špatnou pověst

Mnoho teorií o potravinách je založeno na neznalosti nebo ochotou vnést do studie kontroverzní situace, mají za úkol vyvolat rozruch a propagovat hlavně autora. Surovina, kterou do této kategorie můžeme zařadit, je sádlo. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Je sádlo opravdu tak špatné?

V současné době je sádlo spojeno hlavně s vysokým cholesterolem, přičemž se ignorují všechny výhody, které plynou z konzumace tohoto produktu. To mělo za následek, že rodiny začaly používat místo sádla pouze rostlinné oleje:

  • Slunečnicový
  • Řepkový
  • Olivový

Ukázalo se ale, že nejsou tak dobré, jak tvrdí výrobce, zvlášť pokud na nich smažíme a vystavujeme je vysokým teplotám. 

iNenasycené mastné kyseliny v olejích dominují

Nenasycené mastné kyseliny v olejích dominují

V rostlinných olejích jsou nenasycené mastné kyseliny, které rychlé oxidují. Navíc jsou náchylné ke žloutnutí. Oproti tomu sádlo se skládá hlavně z nasycených mastných kyselin, které mají mnohem lepší parametry. Kromě toho sádlo zlepšuje fungování imunitního systému a stimuluje práci nervového systému. 

Živočišné tuky celkově hrály před tisíci lety v lidském životě důležitou roli. Tělo díky nim získává mimo jiné také omega-3 mastné kyseliny nebo vitamíny rozpustné v tucích jako jsou A, D, E nebo K. Kromě toho je sádlo plné antioxidantů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Také si myslíte, že tento tuk škodí?

Jestli se rozhodnete používat sádlo, vyberte takové výrobky, které nebudou plné zbytečných přísad. Stojí za to vybrat si sádlo u domácích farmářů, protože špatná kvalita může mít na vaše zdraví vliv. 

Mastné kyseliny mají v sádle silné zastoupení, kyseliny olejové ho v něm najdete až 48 %, nasycených mastných kyselin kolem 40 %, obsahuje také kyselinu palmitovou, které je asi 25 %.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články