Ranní kašel nebo špatné dýchání může znamenat vážnou nemoc

Čas od času zakašle každý. Co se v případě, že se kašel objevuje pravidelně každé ráno? Může to značit vážnou nemoc kterou není radno podceňovat.

i Zdroj fotografie: Freepik.com
                   

Jestli je vám mezi 40 a 50 lety, měli byste zpozornět, jestli u sebe hlavně po ránu sledujete kašlání, problémy s dýcháním nebo praskání na plicích. V tomto případě je nutně dbát na prevenci u svého lékaře a při větších potížích ho navštívit. Jestli jste navíc kuřák, riziko vážného onemocnění se zvyšuje. Také pasivní kouření vám může v tomto ohledu přitížit, stejně jako znečištěné ovzduší ve městech. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Pozor na ranní kašlání

Jak vypadá chronická obstrukční plicní nemoc 

Uvedené příznaky mohou být způsobeny také onemocněním, které se nazývá chronická obstrukční plicní nemoc. Nejběžnějším příznakem pro CHOPN je právě kouření, je ale důležité zmínit také dopad pracovního rizika, genetických faktorů a znečištěného prostředí. Na jejich základě se může vyvinout progresivní onemocnění. Nejdříve dojde k zánětu a později k nevratné obstrukci dýchacích cest.

iZdroj fotografie: PxHere.com
Jestli si nejste nemocí jisti, můžete použít test

Je tedy důležité dávat si pozor a nebrat na lehkou váhu tyto příznaky, zvláště pokud trvají delší doby a nelepší se: 

  • dušnost a dýchací problémy
  • ranní kašel a sípání
  • problémy s dýcháním po fyzické aktivitě nebo při stresu

Důležité je přijít na toto onemocnění hned, co se objeví první příznaky, aby bylo možné zabránit lézím, které jsou nevratné. Jestli tedy kouříte nebo jste na pracovišti, kde se kouří, jste vystaveni většímu riziko.

Jestli si nejste nemocí jisti, můžete použít test

Stejně jako kouření je nebezpečné znečištěné ovzduší nebo dokonce kouření v bytě. Každý rok byste měli navštívit svého lékaři a dojít si na preventivní prohlídku, která může včas odhalit počínající nemoc. Lékař vás může odkázat na odborné vyšetření, které bude detailnější. 

iZdroj fotografie: PxHere
Kašlání může naznačovat vážou nemoc

Existuje také test, který detekuje zmenšení respiračního povrchu v plicích, když ještě nejsou příznaky charakteristické. Tuto nemoc není radno podceňovat, proto se prohlídek nebojte a pravidelně lékaře navštěvujte. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články