Řada otázek na téma další pandemie: Zde jsou odpovědi na to, co přinese budoucnost

Organizace WHO udává alarmující čísla. Úmrtnost je až 75 %. Blíží se další pandemie, které bychom se měli obávat, nebo se žádné blížící se pandemie nemusíme bát?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Virus Nipah, který je přenášen kapičkami, stejně jako koronavirus, dokázal překonat mezidruhovou bariéru. Znamená to, že nám hrozí další pandemie, nebo můžeme zůstat v klidu? Jedná se o virus pocházející z Malajsie. Co všechno už se o něm ví a na co se máme připravit?

iZdroj fotografie: Pixabay
Bude tu další nebezpečná pandemie?

Virus původem z Malajsie

Vědci nepochybují o tom, že virus, který způsobuje koronaviris, SARS-CoV-2 pochází ze zvířat. Zatím však nebylo zjištěno, jak se k prvnímu nakaženému muži dostal a jak došlo k tomu, že byli nakaženi další a další lidé, což způsobilo pandemii. Na vině může být netopýr, o kterém víme, že má spoustu koronavirů. Pořád ještě bojujeme s pandemií, která postihla celý svět, a již víme, že bychom se měli připravit na další pandemii viru nipah, který má mnohem vyšší úmrtnost

iZdroj fotografie: Pixabay
Koronavirus nemusí být jediným rizikem

Světová zdravotnická organizace WHO přidala virus nipah k 16 patogenům, které by mohly způsobit další pandemii. Nipah je virus, který přenášejí zvířata, zejména hmyzožraví netopýři, stejně jako prasata. Vědci se domnívají, že je jen otázkou času, než se kmen tohoto viru začne šířit i mezi lidmi a přinese skutečnou zkázu do jihovýchodní Asie, která může být opět rozeseta po celém světě.

Nejčastějšími příznaky infekce nipah jsou otok mozku, křeče a zvracení. První případy lidských onemocnění byly hlášeny v Malajsii v roce 1999. Pak byla epidemie potlačena, ale virus zmutoval a stává se stále odolnějším.

Mezi lidmi se pohybuje již mnoho virů tohoto kmene, proto existuje obava, že se mezi nás dostane i tento. Úmrtnost na virus nipah je mnohem vyšší než u koronaviru. Je to až 75 % nemocných. Virus nipah může být přenášen nejen kapénkami, ale také sekrety lidí nebo zvířat.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pandemie tu byly i v minulosti

Úkolem vědců je nyní zjistit, jak se tento virus přenáší, pochopit ho i jeho přenos na další organismy, aby bylo možné zamezit jeho šíření. Nechceme, aby se virus začal šířit nekontrolovatelně, stejně, jak se to povedlo viru SARS-CoV-2.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články