První příznaky mrtvice můžete objevit už měsíc před samotnou událostí

Mozková mrtvice rozhodně není nic, co bychom měli podceňovat. Často se neobjeví ze dne na den, ale tělo nástup signalizuje známými příznaky.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Mrtvice je velice častým zabijákem všude na světě. Ve Spojených státech dokonce obsadila páté místo na seznamu nejčastějších příčin smrti. Tuto smutnou statistiku ale lze o něco málo vylepšit, když si budete všímat projevů svého těla. Všímejte si neobvyklých známek, které naše tělo vykazuje. Možná nám chce něco říct. Tělo totiž ví, aniž by věděl jeho majitel.

Typy mrtvice

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dávejte pozor na varovné signály

V podstatě existují dva typy mrtvice:

  • Mrtvice způsobená ischemickou mozkovou nedostatečností kyslíku. Ucpávají se tepny nesoucí krev a je přerušen tok tkáně. Je to běžnější typ.
  • Krvácející mrtvice – tepna praskne, krvácí, a tak se krev ani kyslík nedostanou do mozku. V důsledku odtoku krve se zvyšuje tlak uvnitř lebky.

Pokud známe varovné příznaky cévní mozkové příhody, možná můžeme zavolat pomoc včas, ať už se jedná o vás nebo někoho z vašeho okolí.

iZdroj obrázku: Pixabay
Mozková mrtvice je velmi riziková

Příznaky mrtvice

Příznaky mrtvice se mohou lišit u každé osoby, protože každý z nás je trochu jiný. Závisí to například na fyzické kondici člověka nebo také na typu mrtvice. Obecnými příznaky nadcházející mrtvice jsou například dýchací problémy. Člověk se snadno zadýchá při těžších fyzických úkonech, jako je například stoupání do schodů nebo rychlá chůze. Pokud lapáte po dechu, rozhodně byste měli zpozornět.

Bolesti hlavy

Mezi velmi časté příznaky mrtvice patří také bolest hlavy a škytavka. K bolestem hlavy dochází vzhledem ke zvyšování tlaku v lebce. Pokud se navíc projeví změny chování a halucinace, nebo osoba přestane vnímat své okolí, pak je téměř jisté, že se jedná o mrtvici. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Je dobré znát hlavní příznaky

Okamžitě sanitku

Všimnete-li si některých těchto příznaků (nemusí se projevit všechny současně, ale obvykle se jedná o souhrn několika příznaků), okamžitě volejte sanitku. Čím dříve bude člověk ošetřen, tím větší má šanci na uzdravení. Někteří lidé se po prodělání mrtvice musí znovu učit pohybovat, číst nebo počítat. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Vždy volejte ihned sanitku
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články