První lidé s vakcínou proti Covid-19 poukazují na nežádoucí účinky

Vakcína proti koronaviru se postupně dostává do celého světa. V souvislosti s tím se však objevují první zprávy o možných vedlejších účincích. Jaké konkrétně jsou a co lidem aktuálně hrozí?

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Celý svět netrpělivě čekal na vakcínu proti koronaviru. S koncem roku 2020 přichází do nejrůznějších zemí Evropy distribuce vakcín a s ní také první očkovaní. Jak ale na vakcínu působí tělo? A jaké první účinky mohou očkování rozpoznávat?

První zprávy přichází z Velké Británie

Jako první začala aplikovat vakcínu Velká Británie, která má své vakcíny od společností Pfizer BioNTech. První zprávy hovoří o nežádoucích a vedlejších účincích vakcíny, které však po pár dnech postupně vymizí.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
U některých lidí se objevují vedlejší účinky

Pro koho je vakcína určená?

Vakcína je přesně určená pro všechny dospělé a mladistvé od 16 let. Dokáže skvěle a přirozeně produkovat v těle protilátky a stimulovat imunitní buňky, které tělo chrání proti Covid-19. Každý, kdo chce tuto vakcínu do svého těla aplikovat, si musí být jistý, zda není na obsažené látky alergický. Nejlepší variantou je vždy aplikací vakcíny nejdříve probrat se svým lékařem. Jedině tak máte jistotu, že vám vakcína dobře sedne a nevyvolá žádné alergické reakce. Vakcíně by se měl vyvarovat také každý, kdo užívá léky proti srážlivosti krve nebo má problémy s krvácením.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Co může vakcína způsobit?

Taktéž se vakcína nedoporučuje těhotným ženám a ženám, které plánují těhotenství. Po aplikaci by žena neměla otěhotnět alespoň dva měsíce. Vakcína se podává injekcí do ramene ve dvou dávkách, které mají mezi sebou rozestup 21 dní. Úplná ochrana proti koronaviru započne až sedmý den po aplikaci druhé dávky vakcíny. Pokud jsou již u první dávky sledovány některé alergické reakce, druhá dávka již není aplikovaná. Jaké jsou tedy nejobvyklejší vedlejší účinky?

Většina vedlejších účinků vakcíny proti Covid-19 mají jen lehký či středně těžký průběh.

Mezi ty nejobvyklejší vedlejší účinky patří

  • Bolest v místě vpichu (>80 %)
  • Únava (>60 %)
  • Bolest hlavy (>50 %)
  • Bolest svalů (>30 %)
  • Zimnice (>30 %)
  • Myalgie (>20 %)
  • Horečka (>10 %)

První dávky jsou již distribuovány do jednotlivých zemí a plán jejich aplikace je už veřejnosti představen. Jako první budou očkováni zdravotníci a záchranný systém, poté senioři a rizikové skupiny. Spolu s nimi samozřejmě také zaměstnanci pečovatelských domů. Po těchto skupinách obyvatel přijdou na řadu ostatní dospělí. Očkování není povinné, avšak je důrazně doporučeno každému občanovi.

iZdroj fotografie: PxHere.com
První zprávy přichází z Velké Británie

Tyto první vedlejší účinky po aplikaci jsou srovnatelné s vedlejšími účinky ostatních běžných očkovacích vakcín, a tak není třeba se bát účinků. Vždy je ale potřeba nejdříve aplikaci vakcíny probrat se svým ošetřujícím lékařem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články