Lidé, kteří trpí poruchami štítné žlázy, nemusejí dodržovat žádnou striktní dietu. Rozhodně by se ale měli vyhnout určitým potravinám, které jejich organismu rozhodně neudělají dobře. Jaké to jsou?
Nedostatek jódu může narušit jeden z našich nejdůležitějších orgánů, štítnou žlázu. Ženy jsou tímto problémem ohroženy mnohem více než muži. Oteklé uzliny, bolesti krku a hrudníku, nervozita, potíže s dýcháním nebo potíže s polykáním.
Tyto příznaky se mohou objevit při problémech se štítnou žlázou. Poraďte se s lékařem, aby vám stanovil přesnou diagnózu. Pokud vám byla diagnostikována dysfunkce štítné žlázy, nezapomeňte z jídelníčku vyloučit tyto potraviny.
Cukr a sója
Cukr má velmi negativní vliv nejen na funkci štítné žlázy, ale také na mnoho dalších orgánů. Pro lidské tělo není jeho konzumace vůbec dobrá, a proto byste se měli snažit ho jíst co nejméně. Sója má vliv na funkci některých hormonů, a proto pokud užíváte léky na štítnou žlázu, mezi užitím léku a konzumací sóji by mělo být alespoň několik hodin. Díky obsahu isoflavonoidů inhibuje absorpci jódu ve štítné žláze.
Smažené pokrmy, křížová zelenina, lepek a káva
Potraviny smažené na velkém množství tuku nebo oleje jsou velmi nezdravé. Obsahují totiž mnoho trans-tuků a mají negativní vliv na funkci štítné žlázy. Křížová zelenina obsahuje isothiokyanády, které inhibují schopnost štítné žlázy absorbovat jód.
Seznam zakázaných potravin zahrnuje zelí, růžičkovou kapustu, brokolici nebo květák. Jde sice o zdravou zeleninu, ale pro pacienty s poruchou štítné žlázy nejsou vhodné.
Stejně jako sója mají i potraviny obsahující lepek negativní vliv na funkci štítné žlázy. Vyvarujte se potravinám, které mají vysoký obsah lepku. Mezi takové patří živo, ječmen nebo pšenice. Lékaři tvrdí, že více než jeden šálek kávy denně nemá příliš pozitivní vliv na funkci štítné žlázy a nadledvin.
Kromě toho káva a konzumace kofeinu způsobují i mnoho dalších zdravotních potíží, včetně poruch spánku. Pokud máte tyto zdravotní potíže, zamyslete se nad změnou jídelníčku.