Porod jako z hororu a gynekolog „řezník“. Žena měla obrovské bolesti, horečku a bála se jíst i pít, aby nemusela na toaletu

Žena se i po letech potýkala s následky porodu. Přitom stačilo jen málo a hrůzu prožít nemusela. Měl to být jeden z nejkrásnějších dní v jejím životě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Den, kdy se ženě narodí dítě, považuje každá matka za jeden z nejúžasnějších v životě. Z příběhu mladé ženy, který rozplétal soud v bulharském Burgasu, ale mrazí. Kvůli nesprávné porodní a poporodní péči si musela projít peklem. Měla obrovské bolesti, strach a zdravotníci její potíže podcenili. Namísto toho, aby si užívala šťastné chvíle s miminkem, skončila v péči psychiatrů s posttraumatickou stresovou poruchou.

Bála se jíst a pít, aby nemusela na toaletu

Gynekolog při ultrazvukovém vyšetření zjistil, že dítě je velké, avšak není problém ho porodit přirozenou cestou bez císařského řezu. Chlapeček, který se ženě narodil, vážil 3750 gramů a měřil 54 cm. Porod proběhl normálně, pouze kvůli jeho usnadnění byla ženě provedena epiziotomie, což je nástřih k rozšíření poševního vchodu. Po porodu byla umístěna na pokoj, ale měla obrovské bolesti, bála se pít vodu a jíst, aby nemusela na toaletu.

Podle lékaře to nebylo neobvyklé a za pár týdnů všechno zmizí. Po propuštění z nemocnice, která ve zprávě uvedla, že žena je v dobrém zdravotním stavu, byla však doma upoutána na lůžko. Nemohla vstát, k chůzi používala hůl, kojila vleže, začala mít horečku a přestala jíst, aby nemusela chodit na záchod. Při kontrole v ambulanci lékař zjistil, že jí praskly dva stehy a poslal ženu do nemocnice, kde ji znovu zašijí.

Odešla z nemocnice s většími bolestmi

Po zákroku žena odešla domů s většími bolestmi a v horším stavu. Podle jejího manžela byla po propuštění z nemocnice ve vážném stavu, měla natržené perineum, chybějící konečník, díru ve stehně na pravé straně a trpěla silnými bolestmi. Nezadržovala stolici, nosila pleny, neustále krvácela, měla potíže s chůzí, nemohla normálně ležet či sedět, vyhýbala se jídlu. Měla horečky, které neustupovaly. Rozhodli se proto vyhledat jiného lékaře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nová gynekoložka byla z práce kolegů zaskočena. Zeptala se manžela, zda jeho ženu znetvořili řezníci. Podle gynekoložky měla mladá maminka zánět operační rány, stehů a hnisavý výtok. Odeslala ji k odborníkům do porodnice. Tam lékaři odstranili některé stehy, provedli výplachy a konzultovali postup s chirurgem. Později se ukázalo, že žena má rektovaginální píštěl. Jde o otvor mezi pochvou a konečníkem, kterým z pohlavních orgánů uniká stolice.

Trpěla posttraumatickou stresovou poruchou

Musela na další zákrok, při kterém jí lékaři provedli zadní vaginoplastiku a obnovili svalová vlákna konečníku. Přestože operace byla úspěšná, objevily se u ženy gastrointestinální problémy. Neustále měla výtoky, krvácela, trpěla plynatostí a bolestmi v podbřišku. Až zhruba 2 roky po porodu lékaři zjistili, že má narušenou funkci svěračů s výhřezem střevní sliznice a obtížnou retenci stolice s bolestmi a krvácením. Doporučili jí sfinkteroplastiku.

Operaci ale v Bulharsku nešlo provést. Pacientka musela na zákrok do nemocnice v belgické Lovani. Tam podstoupila rekonstrukci análního kanálu s kolostomií. Lékaři ženě vytvořili mimotělní odvod stolice z břicha, který po čase odstranili. Dramaticky se začal zhoršovat psychický stav mladé ženy. Měla úzkost, strach, pocity paniky. Brala sedativa a nedokázala se postarat o dítě. Závěr psychiatrů byl jednoznačný – posttraumatická stresová porucha.

Kvůli komplikacím musela navštívit 20 lékařů

Soud si vyžádal expertní vyšetření. Podle něj během porodu utrpěla žena kombinované poranění měkkých tkání malé pánve, děložního hrdla, pochvy a perinea, včetně jeho komplexní ruptury. U takto hlubokých poranění s podezřením na postižení konečníku se doporučuje, aby porodník stav konzultoval s chirurgem, což se ale nestalo. Navíc měl ženě podat antibiotika, k čemuž rovněž nedošlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po propuštění z porodnice se u rodičky rozvinul těžký zánětlivý proces měkkých tkání v malé pánvi, který vedl k otevření epiziotomie, vzniku rektovaginální píštěle a dalším gastrointestinálním komplikacím. Žena kvůli diagnostikovaným komplikacím navštívila více než 20 lékařů. Znalec prohlásil, že kdyby byla antibiotická léčba podána pacientce v nemocnici po porodu, k poškození by nedošlo.

Nemocnice ještě neví, zda se odvolá

Soud v Burgasu vzal za prokázané, že lékař při porodu neučinil vše potřebné. Žena podstoupila tři závažné a rizikové následné operace. Její bolesti a utrpení v důsledku komplikací byly mimořádně intenzivní po dobu více než 3 let. Došlo u ní k výraznému úbytku hmotnosti, který byl doprovázen narušením jejího běžného intimního a společenského života.

Soud upozornil také na to, že žena prožívala negativní emoce jako strach, stud, zoufalství a psychické strádání, jež vedlo k posttraumatické stresové poruše. Nemocnice podle verdiktu soudu musí ženě zaplatit odškodné ve výši 60 tisíc leva, což je v přepočtu zhruba 750 tisíc korun. Nemocnice zatím neuvedla, zda se proti rozsudku odvolá. Upřesnila, že gynekolog, který vedl porod, už v ní delší dobu nepracuje.

Jaké zkušenosti máte s porodníky?

Zdroj: TheSun

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články