Opakované noční můry bývají signálem „stařecké“ nemoci. Oproti normálním snům je riziko až 5krát vyšší

Jestliže vás často budí ze spánku noční můry, mějte se na pozoru. Může se jednat o varovný příznak toho, že se u vás rozvíjí obávané vážné onemocnění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Časté noční můry mohou být varovným příznakem demence. Vyplývá to ze studie vědců z Birminghamské univerzity. Podle ní bude lidem, kterým se ve středním věku opakují špatné sny, s větší pravděpodobností za několik let diagnostikována demence. Výzkum naznačuje, že noční můry mohou převládat několik let, nebo dokonce desetiletí před tím, než se projeví charakteristické problémy s pamětí a myšlením.

Špatné sny pomohou odhalit demenci

Vědci na souvislost mezi demencí a úzkostnými sny poukázali poprvé. „Je to důležité, protože existuje jen velmi málo rizikových indikátorů demence, které lze identifikovat již ve středním věku,“ řekl jeden z expertů Abidemi Otaiku s tím, že výzkumníci ještě budou muset pracovat na potvrzení svých závěrů. „Špatné sny by mohly být užitečným nástrojem, jak identifikovat jedince s vysokým rizikem rozvoje demence, a tak zavést strategie ke zpomalení nástupu nemoci,“ dodal.

Vědci shromažďovali data po dobu 10 let. Studie se zúčastnilo více než 600 lidí ve věku od 35 do 64 let, 2 600 dospělých ve věku 79 a více let. Nikdo na začátku nejevil příznaky demence. Podle výzkumu mají lidé středního věku, kteří každý týden trpí špatnými sny, v následujícím desetiletí čtyřikrát vyšší pravděpodobnost poklesu kognitivních funkcí, zatímco u starších lidí byla dvakrát vyšší pravděpodobnost, že jim bude diagnostikována demence.

Nejčastější příčinou je Alzheimerova choroba

Podle studie byly asociace mnohem silnější u mužů než u žen. Například starší muži zažívající úzkostné sny každý týden měli pětkrát vyšší pravděpodobnost rozvoje demence než starší muži, kteří neměli špatné sny. U žen však bylo zvýšení rizika pouze 41 %. Během výzkumu byli účastníci požádáni, aby vyplnili dlouhý dotazník o frekvenci nočních můr. Pak vědci využili statistický software, který měl určit souvislosti mezi vyšší frekvencí zlých snů a zhoršením kognitivních funkcí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studie přichází krátce poté, co jiný výzkum odhalil, jak lidé se špatným stavem zubů mají o 21 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich ve vyšším věku rozvine Alzheimerova choroba. Právě ta je nejčastější příčinou demence. Má na svědomí až 60 % případů. Lidí trpících touto nemocí celosvětově dramaticky přibývá. V současnosti je to asi 50 milionů lidí, v roce 2050 by se podle odhadu odborníků mohl jejich počet ztrojnásobit.

Jak řešíte problém s častými nočními můrami?

Zdroj: CTVNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články