Kdo vyhazuje vypadlé mléčné zuby svých dětí, ten dělá obrovskou chybu. Jednou by jim mohly zachránit zdraví, dokonce i život

Mnoho rodičů má tendenci vyhodit mléčné zuby, které vypadnou jejich malým dětem. Vy to ale nikdy nedělejte, jednou jim mohou zachránit život i zdraví.

vypadlý zub v dětské ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V minulosti bylo poměrně běžné, že si rodiče schovávali mléčné zuby svých ratolestí na památku. Dnes je bohužel spousta rodičů bez rozmyslu vyhazuje, což je velká škoda. Málokdo ví, že tyto zuby mohou jednou vašim dětem zachránit život ve zdraví ohrožující situaci, jako je například vážná nemoc.

Rodiče na to vzpomínali s láskou

Dříve znamenalo vypadávání mléčných zubů jakýsi přelomový okamžik v životě dítěte a rodiče si uvědomili, že jejich potomek skutečně roste a stárne. Proto na tyto okamžiky vzpomínali s láskou a špetkou nostalgie, a často pár zoubků svému dítěti schovali na památku. Na místo nich pak v roli zoubkové víly donesli pod polštář sladkosti nebo pár drobných.

Přelomový objev ukázal jejich význam

Nyní je běžné, že se tyto zoubky vyhazují, ale to není správné. Přelomový vědecký objev ukazuje, že mléčné zoubky mohou i po desítkách let zachránit vašemu dítěti život. Jsou totiž výborným zdrojem kmenových buněk, které se dnes hojně používají při léčbě srdečního selhání, cukrovky, nebo celiakie.

Trhání mléčných zubů iZdroj fotografie: Depositphotos

Kmenové buňky jsou zázrak medicíny

Kmenové buňky se nyní často odebírají z kostní dřeně nebo krve, a jsou jedním z nejslibnějších polí výzkumu. Mají moc vyléčit i ty nejzávažnější typy rakovin, jako je například akutní leukémie. Jsou to buňky, které se dokážou rozdělit a přeměnit na jiný typ buňky, což je úžasná vlastnost, jelikož umožňuje tělu vyrobit si nové, zdravé buňky.

Toto odvětví se neustále posouvá

Vývoj v oblasti využití kmenových buněk je navíc mimořádně úspěšný a je velká šance, že do pár let se tato léčba rozšíří na spousty dalších nemocí. Pro léčbu některých z nich nyní probíhají finální fáze testování. Vašemu dítěti proto mléčné zoubky rozhodně nevyhazujte, a varujte před tím i ostatní rodiče. Uschování mléčných zoubků vás nic nestojí, ale může zachránit zdraví vaší ratolesti.

Jaký máte postoj k vyhazování mléčných zubů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články