Nevěříte vakcinaci proti COVID-19? Pár odpovědí uklidní Vaše pochybnosti

Mnoho lidí má z očkování proti koronaviru velké obavy. Řada z nich nedůvěřuje ani dostupným vakcínám. Co na to odborníci? Snaží se odpovídat na nejčastější otázky a vysvětlovat důležitá fakta.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Některé země již aktivně započaly s očkováním proti onemocnění COVID-19 a ač se najde mnoho příznivců, stejně tak se objevuje mnoho odpůrců. Ve většině případů poukazují na rychlý vývoj těchto vakcín, jejich nedostatečně známé účinky a jejich účinky zpochybňují. Ať jste či nejste příznivcem vakcinace, následující otázky uklidní Vaše pochybnosti o vývoji a bezpečnosti očkování.  

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Mnoho lidí vakcínám nevěří

Co je to očkování?

Je to jednoduchý, efektivní a bezpečný způsob ochrany, který chrání lidi před nemocemi, ještě než se s nimi osobně setkají. Využívá přirozené obranyschopnosti lidského těla, které si díky očkování vybuduje odolnost vůči dané nemoci. 

Co vakcína obsahuje?

Obsah těchto vakcín není nikterak složitý. Ve většině případů obsahují antigen (oslabená bakterie daného viru), adjuvans (pomáhá posílení imunity i reakci systému na antigen), konzervační látky (zajišťuje účinnost vakcíny při dlouhodobém skladování) a stabilizátory (chrání vakcínu při přepravě a během skladování).

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Co může vakcína způsobit?

Jaký je průběh testování?

Testování je u vakcín i léků založeno na rozsáhlém a přísném testování. Po prvotních testech v laboratořích probíhá testování v klinických studiích. Ty se skládají ze třech fázích:

  • Vakcína je podána malému okruhu dobrovolníků. V této fázi se určuje dávkování a hodnotí bezpečnost.
  • V této fázi je vakcína podána stovkám pacientů, na kterých jsou zkoumány vedlejší účinky a schopnost imunitního systému odpovídat.
  • Třetí fáze testuje účinnost vakcíny proti nemoci na tisícovkách dobrovolníků.

Jak jsou účinné?

Zde je zapotřebí poznamenat, že pokud by vakcína nebyla účinná, nesmí být vpuštěna do oběhu. Za zmínku stojí, že vakcína proti chřipce je úspěšná na 60-95% a její úspěšnost neustále klesá. Oproti tomu se u vakcín proti COVID-19 úspěšnost pohybuje nad 90%.

iJak jsou účinné?

Jak víme, že je pro nás očkování bezpečné?

Testy, kterými se dané očkování testuje, probíhají zpočátku v laboratořích, společně s výzkumem na buňkách a zvířatech. Pouze v případě, že tato testovací fáze proběhne v pořádku, začíná testování na dobrovolnících. Současně nemůže být za dnešních podmínek mezi lidi vypuštěna nebezpečná vakcína. Za vedlejší účinky, které neznamenají nebezpečnost očkování, jsou považovány například bolesti v paži či horečka.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Antigenní test

Co vyléčení pacienti?

I pro vyléčené pacienty je očkování doporučováno. Důvodem je přirozená imunita, která nemá bezbřehého trvání, proto může i vyléčené pacienty následně zklamat. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Zobrazit další články