Problémy se spánkem začínají trápit stále více lidí. Pokud i vás, stačí pár drobných změn a v tu chvíli se konečně dokonale vyspíte. A různé zdravotní problémy budou minulostí.
Spánkové problémy potkají čas od času každého. Pokud ale máte problémy se spaním dlouhodobě, je třeba začít hledat příčinu a snažit se změnit svoje návyky. Spánkem trávíme značnou část života, je tedy na místě dbát o jeho kvalitu.
Trápí vás bolesti zad? Zvolte lepší polohu pro spaní
Jestliže se často budíte se ztuhlými nebo bolavými zády, možná ve spánku není vaše páteř v ideální poloze. Ta by měla respektovat přirozené zakřivení páteře, které můžete podpořit výběrem kvalitní a přiměřeně tvrdé matrace. Vyhněte se těm příliš měkkým, mohou vaše bolesti zhoršovat.
Lidé trpící na bolavá záda by měli spát v poloze na zádech s polštářem pod koleny. Tato poloha pomáhá obnovit přirozené zakřivení páteře a zmírňuje napětí ve šlachách. Jestliže potřebujete další podporu, položte si pod bederní páteř malý svinutý ručník. Pokud nedokážete spát na zádech, můžete zkusit polohu na břiše. V tom případě si podložte břicho a pánev polštářem, čímž zabráníte nadměrnému ohýbání páteře.
Na křeče platí hořčík, na trhaný spánek spánková hygiena
Pravděpodobně už jste někdy zažili situaci, kdy vás ze spánku vytrhla prudká křeč v lýtku. Jedná se o častý jev. Pokud se vám to čas od času stane, nemusíte se znepokojovat. Pomůže si nohu pořádně protáhnout, případně užívání hořčíku. Jestli máte ale křeče často, může to souviset s poškozením nervů či jinými nemocemi. Pro jistotu konzultujte tento problém se svým ošetřujícím lékařem.
Váš spánek narušuje i záření z počítače, mobilu a televize těsně před spaním. Modré světlo ovlivňuje spánkový cyklus a brání hlavě se uvolnit.
Pro lepší usínání zahrňte do svojí rutiny tyto body:
- Odložte veškerou elektroniku hodinu před spaním a nahradit ji například dobrou knihou.
- Ideální teplota pro spaní je 18–20 stupňů Celsia.
- Před spaním se nepřejídejte a vyvarujte se alkoholu, kofeinu i nikotinu.
- Snažte se jít spát s čistou hlavou.
Bolest ramen a krku může způsobovat i nevhodně vybraný polštář
Pokud se ráno probouzíte s bolestmi ramen, vyvarujte se spánku na břiše, protože to způsobuje nepřirozené pohyby paží, stejně tak se vyvarujte velkých a nadýchaných polštářů, které při spaní na zádech mohou dostat paže do nevhodné polohy a způsobovat jejich následnou bolest. Jestliže se vám spí na zádech špatně, můžete zkusit spát na boku.
Mezi kolena si umístěte polštář, lehněte si do pozice plodu a nedávejte si ruce pod hlavu. Pokud trpíte bolestmi krku, potřebuje váš krk během spánku lepší podporu. Ideálně spěte na zádech s polštářem pod hlavou a dvěma polštáři, kterými si podložíte paže. Použijte co nejnižší polštář a snažte se vyvarovat spaní na břiše, které je, pokud jde o bolest krční páteře, nejhorší možnou volbou.
Nemůžete se ráno probrat nebo vás a vaše okolí trápí chrápání?
Máte problémy s ranním probuzením? Pomůže, pokud budete chodit každý den (i o víkendu!) spát ve stejnou hodinu a ve stejnou hodinu i vstávat. Po několika týdnech tréninku se váš vnitřní budík zautomatizuje a budete vzhůru dříve, než zazvoní ten, který máte na nočním stolku.
Jestli trpíte chrápáním, pravděpodobně více než vám vadí váš problém tomu, kdo s vámi sdílí ložnici.
Ale i s chrápáním se dá bojovat. Často pomůže, když přestanete spát na zádech. Když spíte na zádech, gravitace působí na vaše tkáně a váš jazyk padá do krku, zužuje vaše dýchací cesty a způsobuje nepříjemné zvuky. Lepší je spát na boku a na nižším a tvrdším polštáři.
Další problémy, kterými můžete trpět po dobu spánku
Klidný spánek mohou narušovat mnohé další problémy, jako například:
- Pálení žáhy: lehněte si na levou stranu těla, tím zabráníte tomu, aby žaludeční kyselina cestovala do jícnu.
- Bolest nohou: udržujte je vyvýšené, stačí podložit polštáři. To umožní lepší tok krve a zmírní bolest. Můžete také jemně masírovat nohy před spaním a omezit příjem kofeinu.
- Noční děsy nebo náměsíčnost: vyžadují odborné řešení. Pokud jde o častý problém, který narušuje váš odpočinek, vyhledejte odborníka.