Zahojí čas všechny rány? Poslední studie ukazují, že smutek má fatální dopad na duševní i fyzické blaho jedince

Smutek je velmi silná emoce. Nejčastější příčinou je ztráta blízké osoby. To vás může vyřadit z běžného života, případně vám i způsobit zdravotní komplikace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vyrovnat se se smutkem je opravdu těžké. Většinou ho způsobí traumatické zážitky nebo ztráta blízké osoby. To, že čas rány zahojí, ovšem není pravda, podle psychologů duši nedokáže uzdravit nic, je ale velmi důležité se se smutkem vyrovnat, protože můžeš škodit vaší mysli i tělu a zapříčinit zdravotní problémy.

Jak vám může smutek škodit

Každý ve svém životě zažil situaci, po které cítil smutek. Ten může poškodit vaší mysl i tělo, můžete cítit jak se vám svírá žaludek a bolí u srdce, pokud vás smutek dovede k pláči, může vás poté bolet i hlava. Každý na situaci reaguje jinak, někdo je jen unavený, jiný pár dnů prospí a dalšímu smutek nedá spát i po několik nocí. Smutek doprovází chronický stres, který přenáší duševní bolest do bolesti fyzické.

iZdroj fotografie: Pexels

Dlouhodobý smutek se nazývá žal

Dlouhodobému smutku se říká žal, většinou tato emoce přetrvává déle jak 12 měsíců. Nikdy smutku nevzdorujte, nechte emocím volný průběh. Je jen na vás, jestli budete plakat, nadávat nebo najdete někoho komu se svěříte. Pokud budete smutku vzdorovat, může způsobit deprese, poruchu spánku, nechutenství a mnoho dalších. Zvyšujete tak i riziko infarktu nebo mrtvice.

Čas rány nikdy úplně nezahojí

Že čas rány zahojí není v tomto případě úplně pravda. Pasivní čekání na odeznění smutku, můžete napáchat víc škody než užitku. Je to dlouhá a namáhavá cesta, takže neočekávejte, že přestanete být smutní ze dne na den, ale hromadění svých pocitů a emocí opravdu není dlouhodobě dobré. Najděte si kamaráda nebo někoho z rodiny, komu se budete moct svěřit, určitě se vám alespoň malinko uleví.

iZdroj fotografie: Pexels

5 fázi smutku a žalu

K vyrovnání se se smutkem musíte nejprve projít pěti fázemi. První fází je odmítnutí, kdy si nechcete připustit, že se to opravdu stalo, že jste o někoho přišli a odmítáte přijmout realitu. Druhou fází je vztek. V této fázi si kladete otázky proč se to stalo zrovna vám, proč to nemohl být někdo jiný a jste naštvaní na celý svět.

Třetí fází je smlouvání, kdy jediné co vás zajímá je, co vše byste mohli udělat, abyste mohli vrátit čas zpět. Čtvrtou fází je deprese, ta je přirozenou reakcí těla na smutnou událost. Konečnou fází je smíření, kdy už se s danou smutnou událostí vyrovnáváte, ale to neznamená, že jsou všechny rány zahojeny.

iZdroj fotografie: Pexels

Nejhorší smutek, se kterým se člověk musí vyrovnat je smrt blízké osoby, která se léčí velmi špatně. Traumatické zážitky a vzpomínky se nečekaně objevují a vrací v podobě myšlenek, ale i nočních můr. V takovém případě je dobré vyhledat pomoc psychologa, který vám pomůže se s tím vším vyrovnat.

Zdroj: HarvardHealthPublishingWebMDBergenCounselingCenterPsychologyToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články