Čím více času budete trávit se svými rodiči, tím déle budou žít. Studie odkryly jedinečný efekt lásky a stárnutí

Starším lidem v rodině byste měli věnovat co nejvíce času. Pomáháte jim tak předcházet onemocněním a prodlužujete život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Studie z roku 2012 došla k závěru, že samota je hlavním důvodem poklesu kvality a životní energie starších osob. Vede k rozvoji onemocnění, jako jsou deprese, kognitivní poruchy či onemocnění koronárních tepen. Dokonce může osamění vést i k dřívějšímu úmrtí. Při studii se zkoumalo 1 600 dospělých osob s věkem průměrně okolo 71 let. Z uvedeného čísla 23 procent účastníků uvedlo, že jsou osamělí. Ti zemřeli do 6 let od provedení studie. 

Pro kvalitu a délku života jsou důležité sociální vazby

Naopak z důchodců, kteří tvrdili, že mají společnost, zemřelo do zmíněných 6 let pouze 14 procent. Výsledky studie byly publikovány v časopisu Americké lékařské společnosti JAMA. Další studie na stejné téma byla publikována v časopise PLoS Medicine v roce 2010. Zjistila, že stabilní sociální vazby jsou stejně důležité jako například hubnutí při obezitě nebo aktivní pohyb při sedavém životním stylu. Autorka této studie Dr. Julianne Holt-Lunstad o tom ví své. 

iZdroj fotografie: Pexels

Prohlásila, že naše sociální vztahy a vazby jsou důležité nejen pro kvalitu našeho života, ale i pro naši dlouhověkost. Tvrdí, že jsme se v celé lidské historii spoléhali na ostatní, pokud šlo o zajištění přežití, jako je ochrana před nebezpečím, jídlo apod. V dnešní době se zdá, že stále tento model máme zakódován. Osamělost pak byla označena za větší zdravotní riziko než kouření nebo obezita. Naopak čas s našimi blízkými nebo přáteli nám prospívá. 

Smích a dobrá nálada dokáže zázraky

Jen si vzpomeňte, jak je vám s nimi dobře a kolik jste se již společně nasmáli. Smích je totiž velmi efektivním bojovníkem proti úpadku zdraví stejně jako dobrá nálada a pohodová mysl. Pozitivním naladěním posilujete imunitu, snižujete krevní tlak a stimulujete průtok krve i duševní aktivitu, například kreativitu. Smíchem si dokonce někteří lidé údajně vyléčili nádorová onemocnění. Jeden z českých psychologů doporučuje se prostě usmívat. 

iZdroj fotografie: Pexels

A to i když k tomu nemáte důvod nebo se cítíte uvnitř špatně. Úsměvem bez důvodu vlastně zmatete mozek, který přesvědčíte, že je vám zrovna dobře a jste šťastni. Dokonce je dnes poměrně populární jóga smíchu, která spočívá v tom, že cvičící s ostatními procvičují úsměvy a různé varianty smíchu. Humor a smích tedy bezesporu pomáhají léčit naše tělo i duši. Nebojte se proto zapomenout na staré křivdy, navštívit své rodiče a pořádně je rozesmát. 

Zdroj: Simplemost

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články