Ve chvíli, kdy vnuk zapojil kreativní myšlení, začal přemýšlet nad způsobem, jak zachránit život své babičky, potažmo mnoha dalších seniorů. Přišel s inovativním plánem.
Lidé trpící Alzheimerovou chorobou a jinými formami demence mívají časté problémy s dehydratací, kterou mohou mít z různých důvodů. Jedním z nich je jednoduché zapomínání, co to vlastně voda je a kde se nachází. Jiní zapomínají, že je nutné pravidelně pít . Někteří mohou dokonce zapomenout, jak vůbec vodu pít nebo jak ji polykat. Přesně to také vedlo k tomuto příběhu.
V současnosti neexistuje řešení
Pacienti, kteří trpí dysfagií – potížemi s polykáním –, mají často problémy s požíváním tekutin a vyžadují zahušťovadla, která jim pomohou získat potřebnou hydrataci. Žádná ze současných léčeb bohužel nezabrání smrti lidí s demencí, protože stále neexistuje žádný lék na onu nemoc. Kreativita lidského mozku však hraje v nalezení řešení velkou roli. To nám dokazuje i mladý Lewis Hornby.
Rozhodl se pomoct babičce
Mladík Lewis si všiml, že jeho babička, která trpí demencí, není dostatečně hydratována, a rozhodl se přijít s něčím, co by jí usnadnilo příjem tekutin, jež tak zoufale potřebovala. Použil tedy nástroje senzorické deprivace, tedy strádání v oblasti smyslových podnětů, aby lépe porozuměl celému problému. Mluvil s psychologem, strávil týden v pečovatelském domě a konzultoval také s lékaři.
Snažil se zabránit zhoršení stavu
Lewis se rozhodl vytvořit hydratační produkt, který testoval v pečovatelském domě. „U lidí s demencí jsou příznaky dehydratace často nesprávně připisovány symptomům jejich zdravotního stavu, což znamená, že mohou snadno zůstat bez povšimnutí, dokud nezačnou ohrožovat život,“ napsal na svém webu. V tu chvíli už totiž bývá příliš pozdě na léčbu.
Revoluční plán zafungoval
„Asi před rokem byla moje babička nečekaně převezena do nemocnice a zjistilo se, že je silně dehydratovaná. Naštěstí se po 24 hodinách na nitrožilních tekutinách vrátila do normálního stavu a dodnes se těší pevnému zdraví.“ To, s čím Lewis přišel, byly pestrobarevné kuličky o velikosti potřebné tekutiny, které se polykají snadněji než voda, ale jsou stejně zvlhčující. Kapky jsou vyrobeny z 90% vody s gelujícími činidly a elektrolyty pro podporu hydratace.
Muž všechno promyslel
Kapky nevyžadují žádné speciální náčiní pro použití, jsou pevné a snadno uchopitelné a nezanechávají na rukou žádné zbytky. Obal nevypadá jako žádný zdravotnický prostředek, takže je už od pohledu lákavější. Místo léků to totiž vypadá jako chutná bonboniéra. Lewis zjistil, že lidé s demencí okamžitě považují barevné želé za pamlsek a rádi je jedí, i když obyčejně odmítali jiné druhy jídla nebo pití.
Produkt sklidil velký úspěch
„Babička snědla 7 kuliček za 10 minut,“ říká šťastný Lewis. Muž si pečlivě promyslel dokonce i balení svého produktu. Průhledná plastová krabička umožňuje pacientům vidět barevné pamlsky skrze víko, což zvyšuje jejich zájem. V rohu balení je speciální madlo, díky kterému uživatelé krabici bez problémů otevřou. Produkt byl oceněn mnoha cenami a samotnému Lewisovi přicházely děkovné dopisy za uzdravení nejbližších.