Žena pláče krvavé slzy jako z hororu. Lékaři si neví rady, jde o znepokojující případ postihující pouze ženy

Když mladá žena přišla na pohotovost, způsobila hotové pozdvižení. Z očí jí totiž kanuly jasně rudé krvavé slzy. Její stav způsobilo vzácné onemocnění.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koncem března letošního roku byla na pohotovosti přijata nejmenovaná 25letá žena s neobvyklým problémem. Z očí se jí řinuly karmínové slzy. Lékaři pak analyzovaly její krev, pot i zmiňované slzy. Výsledkem diagnostiky bylo zjištění velmi vzácného onemocnění. Následné pátrání po příčině navedlo lékaře k „rozluštění záhady“ ženina stavu. Případ získal velmi mnoho prostoru ve světových médiích a také pozornost vědců – ti spustili nový výzkum, v jehož středu je právě zmiňovaná žena.

Mladá žena vyděsila lékaře na pohotovosti

Když přišla 25letá jinak zdravá žena na pohotovost, vyděsila takřka všechny přítomné. Z očí jí totiž kanuly krvavé slzy. Mladá žena tento jev zaznamenala již po několikáté, přičemž vždy se vyskytl v období její menstruace. Na základě testů z krve, potu a slz vyšlo najevo, že trpí vzácným onemocněním známým jako hemolakrie. Protože netrpěla bolestmi hlavy, hypertenzí, anémií ani jí nebyl diagnostikován nádor, pátrali lékaři po příčině.


iZdroj fotografie: Freepik
Hemolakrie se u pacientky projevila během dvou měsíců v několika případech

Vzhledem ke spojitosti s menstruací začali zkoumat možnou souvislost s ženským cyklem. Zde se dobrali konečného verdiktu. U pacientky se hemolakrie vyskytla společně s tzv. zástupnou menstruací. Ta se projevuje krvácením mimo dělohu – například z nosu, uší, bradavek i z kůže nebo z očí. Léčba následně probíhala nasazením antikoncepce. Po třech měsících od počátku jejího užívání mladá žena nezaznamenala další podobné krvácení.

Hemolakrie je jev evidovaný již v 16. století

První zmínky o osobách, jež ronily krvavé slzy, pocházejí z 16. století. V té době byly vnímány podobně jako stigmata, tedy jako religiózní jev. Ve skutečnosti však nemají s náboženstvím nic společného. Krvavé slzy jsou velmi vzácným, avšak vědecky popsaným jevem. Odborný název tohoto onemocnění zní hemolakrie (či haemolacria). Často je projevem jiného probíhajícího onemocnění, vzácněji pak vzniká spontánně – zejména u žen v období plodnosti.

Tyto ženy produkují slzy s příměsí krve v souvislosti s jejich hormonálním cyklem. Často jsou koncentrace tak nízké, že přítomnost krve v slzách odhalí až laboratorní vyšetření. Někdy jsou však velmi vysoké a může se zdát, že dotyčná / dotyčný „pláče krev“. Výskyt hemolakrie u žen v plodném věku byl v rámci studie odhalen u celých 18 % z nich. U těhotných žen, žen v období menopauzy (a po ní) a u mužů byla hemolakrie zjištěna pouze v 7- 8 %.

Zdroj: Livescience, Coopervision, Netinbag

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 357 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Ekvitermní regulace vytápění má spoustu předností
Události247.cz
Okamura ostře proti Babišovi, označil ho dokonce za zrádce
JakZdravě.cz
Aby vám nepadaly!
VědaŽivě.cz
Prdíte před svojí polovičkou? Pokud ne, tak byste měli. Důvod vás překvapí