Když mladá žena přišla na pohotovost, způsobila hotové pozdvižení. Z očí jí totiž kanuly jasně rudé krvavé slzy. Její stav způsobilo vzácné onemocnění.
Hemolakrie je jev evidovaný již v 16. století
První zmínky o osobách, jež ronily krvavé slzy, pocházejí z 16. století. V té době byly vnímány podobně jako stigmata, tedy jako religiózní jev. Ve skutečnosti však nemají s náboženstvím nic společného. Krvavé slzy jsou velmi vzácným, avšak vědecky popsaným jevem. Odborný název tohoto onemocnění zní hemolakrie (či haemolacria). Často je projevem jiného probíhajícího onemocnění, vzácněji pak vzniká spontánně – zejména u žen v období plodnosti.
Tyto ženy produkují slzy s příměsí krve v souvislosti s jejich hormonálním cyklem. Často jsou koncentrace tak nízké, že přítomnost krve v slzách odhalí až laboratorní vyšetření. Někdy jsou však velmi vysoké a může se zdát, že dotyčná / dotyčný „pláče krev“. Výskyt hemolakrie u žen v plodném věku byl v rámci studie odhalen u celých 18 % z nich. U těhotných žen, žen v období menopauzy (a po ní) a u mužů byla hemolakrie zjištěna pouze v 7- 8 %.