Máte rádi kávu s mlékem? Prozradíme, proč to není zdravé

Káva s mlékem je velmi populárním nápojem a řada lidí ho pije s mlékem. Málokdo ale tuší, že právě konzumace s mlékem má svá rizika.

i Zdroj fotografie: PxHere
                   

Možná kolem sebe máte spoustu lidí, kteří pijí kávu s mlékem. Máte ji takto připravenou sami rádi? V článku se dozvíte, proč byste si mléko měli raději v kávě odpustit. Káva by správně měla být černá, hořká, protože jedině tak vynikne její chuť. Přidáním mléka do kávy zbavujete kávu jejích prospěšných vlastností. 

Káva s mlékem snižuje jeho kyselost

Pití kávy v mlékem je jemnější pro náš žaludek, stimuluje také tělo, protože inhibuje vstřebávání kofeinu, který káva obsahuje. Káva s mlékem tak vypadá jako lepší řešení než pití černé kávy. Je to ale naopak. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Káva s mlékem je oblíbeným nápojem

Mléko brání vstřebávání chemických sloučenin, které káva obsahuje a mají pozitivní vliv na náš organismus. Navíc černá, hořká káva bez jakýkoliv jiných přísad má nula kalorií. Ale když si do ní přidáte 50 ml mléka, přidáte si tím i kalorie. Není to sice mnoho, pokud má ale někdo kávu rád a denně vypije například 5 šálků, kalorie rychle přibývají, což je kontraproduktivní, jestli chcete zhubnout a dosáhnout kalorického deficitu.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Někdy je lepší mléko vynechat

Mléko by se nemělo přidávat ani do čaje

Vápník, který obsahuje mléko, podle studií může snížit biologickou dostupnost, což znamená, že nebudete mít prospěch z antioxidantů, které obsahují káva a dokonce i čaj.

Kyselina, která se v kávě objevuje, činí mléčné bílkoviny obtížněji stravitelnými procesem denaturace. Žaludek tak bude potřebovat více energie, aby nápoj s mlékem strávil. 

Pokud si ale kávu nedokážete představit bez mléka, můžete vyzkoušet jeho náhražky. Existuje spousta možností, mezi takové patří rostlinné nápoje ze:

  • Sóji
  • Rýže
  • Mandlí
  • Kokosu
iZdroj fotografie: PxHere
Káva s mlékem snižuje jeho kyselost

Navíc tato mléka budou mnohem lépe fungovat. Můžete si dopřát také máslo, taková káva se nazývá „neprůstřelná“. Dalšími vlastnostmi, kterými taková káva oplývá je, že podpoří hubnutí a posílí se metabolismus. Neprůstřelná káva se doporučuje hlavně v souvislosti s nízkosacharidovou stravou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články