2letý chlapec je jedinou nadějí na záchranu života své mladší sestry. Stal se jedním z nejmladších dárců

Lékaři dlouho tápali nad tím, co malou slečnu trápí. Když identifikovali vzácná onemocnění, její bratr neváhal nabídnout pomoc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vztahy v rodinách bývají rozmanité. A to obzvlášť mezi sourozenci. Záleží na pohlaví, věku, rodinném zázemí a dalších faktorech. Někteří spolu dokonce neprohodí ani několik slov. Případ těchto dvou sourozenců je však absolutní anomálií. Dvouletý Jonah dělá pro svou malou sestřičku víc než jiní lidé pro jiné za celý svůj život. Rodina to nemá zrovna jednoduché.

Nekonečný vlak problémů

Jenom sedmiměsíční Esmae zatím strávila většinu svého života v nemocničním prostředí. Prvních zdravotních problémů a odlišností si její rodiče začali všímat, již když měla dívka pouhé dva týdny. Od té doby se s nimi veze nekonečný vlak nových diagnóz a symptomů. Mezi prvními zazněla jména velmi vzácných a ojedinělých onemocnění. Zaprvé aplastická anémie.

Následovala kojenecká vaskulopatie. Obě dvě nemoci mají jedno společné. Tělíčko malé Esmae není schopno bojovat s potenciálními infekcemi. Pro tak malé dítě jde o poruchu, která může být smrtelná. Kvůli anémii dívčino tělo neprodukuje dostatek nových krvinek, které jsou klíčové k účinné obranyschopnosti organismu a také tělesnému vývoji.

Sám nabídl svou pomoc

Kromě toho byly nalezeny stopy zánětu. Rodiče Esmae nesou její stav velmi těžce. Přesto je lékaři ujistili, že ani jeden z nich není přenašečem žádné z chorob. Mezi prvními příznaky zdravotních problémů se objevily bílé skvrny na dívčině těle. Nejprve jí byla podána antibiotika, později se však přistoupilo k odběru kostní dřeně. A tehdy to všechno začalo.

Lékařům vrtalo hlavou, kdo by mohl být pro tak malou dívku vhodným dárcem kostní dřeně. Její bratříček na nic nečekal a naznačil rodičům, že by chtěl Esmae sám pomoci. Stal se zázrak a jejich testy vykazují skoro stoprocentní shodu. Proces léčby bude ještě hodně dlouhý. Dívku čeká mnoho let chemoterapie a návštěv zdravotnických zařízení. Přesto je rodina ráda, že vidí světlo na konci tunelu.

Čeho byste se osobně mohli stát dárcem?

Zdroj: WalesOnline
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články