Byla v 6. měsíci těhotenství, když se dozvěděla, že čeká další dítě. Jde o skutečnou raritu –⁠ má však logické vysvětlení

Žena se dvěma reprodukčními systémy během jednoho roku porodila dvě děti. Její případ je velmi neobvyklý, jedná se o skutečnou medicínskou abnormalitu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Maminka porodila během jednoho roku dvě děti, vyrostly ve dvou různých dělohách. Třicetiletá Caroline Wortmanová zjistila, že je téměř deset týdnů těhotná se svým druhým dítětem Brooksem, pouhých šest měsíců po narození své první dcery, roční Josie. Stalo se tak poté, co jí bylo sděleno, že může být neplodná od doby, co jí byla diagnostikována děložní didelfie. To znamená, že se narodila se dvěma reprodukčními systémy. Caroline z Woodstocku v Georgii řekla, že je to velmi těžké.

Dcera rostla v pravé děloze, syn v levé

„Vždycky jsem věděla, že chci mít děti a snažila jsem se zůstat pozitivní a příliš se neplodností nezabývat. Byl příběh, který jsem si vyprávěla deset let.“ Po sedmi měsících snažení však Caroline otěhotněla s Josie a pouhých šest měsíců po jejím narození zjistila, že je znovu těhotná. První ultrazvuk prozradil, že syn roste v druhé děloze. „Josie byla v pravé, Brooks v levé. Pro ženy s mou specifickou diagnózou jen doufám, že tohle je jeden z příběhů, na který se mohou obrátit a říct si, že mají šanci, když jsem měla dvě zdravé děti během jednoho roku,“ uvedla.

iZdroj fotografie: Pexels

Děložní didelphys je způsobena tím, že při růstu ženského plodu začíná děloha jako dvě malé trubice zvané Müllerovy kanálky. Ty se nakonec spojí dohromady a vytvoří reprodukční systém v procesu zvaném embryogeneze. U žen s tímto typem dělohy neprobíhá úplná embryogeneze a mohou se narodit se dvěma plnohodnotnými reprodukčními systémy. Caroline bylo osmnáct let, když se poprvé objednala ke gynekologovi, který jí po dokončení vyšetření sdělil, že má dva děložní čípky.

Vždy si byla diagnózy vědoma

„Upřímně řečeno, pokrčila jsem rameny, protože jsem si neuvědomovala, jaké to může mít důsledky. Ptala jsem se lékařky, co znamená mít dva děložní čípky. Pamatuji si, že mi řekla, že mohu být neplodná, a pokud otěhotním, bude to pravděpodobně komplikované a vysoce rizikové těhotenství. Myslím, že trvalo roky, než mi to opravdu došlo, ale vždycky jsem si toho byla vědoma.“ O pár měsíců později šla na vnitřní ultrazvuk, kde se potvrdilo, že má dvě kompletní dělohy, a byla jí diagnostikována děložní didelfie.

Bylo jí také řečeno, že pro ni může být v budoucnu obtížné otěhotnět. Caroline, která pracuje v advokátní kanceláři, řekla: „Vždycky jsem věděla, že chci být maminkou, jen jsem si nebyla jistá, zda se mi to podaří bez adopce, náhradního mateřství nebo jiného zásahu.“ Když vyrůstala, tak neměla diagnóza na její život žádný vliv. Vše se změnilo, když ve svých třiadvaceti letech potkala svého nynějšího manžela, pětatřicetiletého Natea Daniela Wortmana. Seznámil je společný přítel v době, kdy Nate sloužil v armádě.

Manželovi neplodnost nevadila

Nakonec se mu svěřila se svým děložním didelphys. Absolventka oboru vizuální komunikace vzpomíná: „Byla jsem nervózní. Když jsme spolu začali chodit, věděla jsem, že chce děti. Nebyla jsem si jistá, jestli mu je můžu dát. On mě jen uklidňoval a nezdálo se, že by mu vadilo, že budeme muset hledat jiné možnosti, jak mít děti. Vždycky jen říkal, že se to nějak vyřeší.“ Pár se vzal v září 2019 a velmi rychle se začal snažit o rodinu.

iZdroj fotografie: Pexels

„Nevěděla jsem, jak dlouho to může celé trvat, jestli vůbec. Měla jsem obavy, ale vždycky slyšíte, že obavy ztěžují otěhotnění, takže jsme se prostě snažili být šťastní a uvolnění jako novomanželé.“ Dne 25. dubna 2020 vyrazila Caroline do práce jako obvykle. Musela se však vrátit domů, protože se začala cítit divně a zadýchaně. Poté si spočítala, že se jí o několik dní zpozdila menstruace. Udělala si těhotenský test, který měla doma několik měsíců předtím. „Když jsem čekala na výsledky testu, dala jsem tyčinku do šuplíku, abych se na ni nemohla dívat.“

Narodila se jí zdravá dcera

„Měla jsem pocit, že každou chvíli omdlím z nervozity, ani jsem Natovi neřekla, že si jdu udělat test. Jakmile vyšel pozitivní, měla jsem v hlavě nápady na všechny ty roztomilé způsoby, jak mu tu novinu říct, ale v tu chvíli jsem se vyděsila a prostě jsem seběhla dolů a ukázala mu test.“ Šťastný pár u lékaře zjistil, že je Caroline v sedmém týdnu těhotenství. Pokračoval v měsíčních návštěvách a vnitřních ultrazvucích pro ujištění, zda se vše vyvíjí hladce. Děloha, která nenesla dítě, byla jednoduše odsunuta stranou.

Malá Josie Magnolia Wortmanová se narodila druhého ledna 2021. Vážila zdravých šest kilogramů. Tříčlenná rodina spolu strávila jen tak tak šest měsíců. Caroline totiž v červnu následujícího roku při obědě s rodiči začala cítit nevolnost. Myslela jsem si, že to bylo tátovým řízením, ale v tu chvíli se mi všechny ty divné příznaky spojily v hlavě a já si druhý den ráno před prací udělala test. Když jsem přišla dolů, Nate se mě zeptal, jestli jsme v pořádku. Já zvedla test, usmála se a řekla, že ne.“

Syn zůstal na JIP

„Chichotali jsme se vzrušením, ale zároveň jsme byli stále vyděšení.“ Manželé se o druhé dítě nesnažili, ale při další návštěvě lékaře Caroline zjistila, že už je téměř v desátém týdnu. Dítě rostlo v druhé děloze. Miminko bylo pokaždé dost malé na to, abychom viděli druhou dělohu a potvrdili, na které straně je.“ I když její těhotenství probíhalo normálně, začala rodit ve 33. týdnu a pěti dnech. Trvalo dlouho, než se dopravila do nemocnice. „Při kontrole děložního hrdla na sále sestry nahmataly nožičky miminka,“ řekla.

iZdroj fotografie: Pexels

Brooks Daniel Hayes Wortman vážil pouhých 5 liber (asi dvě kila) a na jednotce intenzivní péče zůstal devět dní. Caroline se domnívá, že jeho předčasný příchod byl pravděpodobně způsoben předčasným rozšířením děložního hrdla, což je častá komplikace při děložní didelphys. Svůj jedinečný těhotenský příběh sdílela na TikToku, který má nyní více než 930 000 zhlédnutí a téměř 39 000 lajků, aby zvýšila povědomí o problémech s plodností.

Co si myslíte o tomto zázraku medicíny?

Zdroj: Express

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Ta díra tam není jen tak. Hospodyňky, které chtějí být v kuchyni efektivní, ocení hned 2 využití
Události247.cz
Události247.cz
Ve městech se začínají objevovat skupiny lidí, které mohou být pro bezpečí Čechů kritické
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rajčata působí na plíce zdravých i nemocných. Skoro nikdo si neuvědomuje, jaké bohatství se v nich ukrývá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kruhy v obilí –⁠ jaká je jejich historie a co za nimi doopravdy stojí. Existují svědci, kteří z místa viděli odlétat podivný objekt