Dospívající dívka trpící Crohnovou nemocí již 3krát přežila svou vlastní smrt. Teď se snaží pomáhat všem, kdo musí čelit stejné chorobě

Mladá dívka jménem Lucy se rozhodla přijmout své onemocnění a pomáhat ostatním na sociálních sítích. Chce šířit osvětu o tom, že život s nemocí může být plnohodnotný.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Životní neštěstí se tato mladá slečna rozhodla přeměnit v něco dobrého. I přesto, že se ji její nemoc pokusila už několikrát zabít, rozhodla se šířit povědomí o této nemoci na sociálních sítích. „S Crohnovou chorobou se potýká stále více lidí. Statistiky ukazují, že se počty lidí trpící tímto onemocněním v posledních dvaceti letech zvyšují,“ vysvětluje 19letá dívka jménem Lucy Harman. „Nejdřív jsem se ptala, proč zrovna já. Rozhodla jsem se ale místo litování sebe samé šířit povědomí,“ dodává.

Strašák jménem Crohnova choroba

Tato nemoc, která pouze v České republice postihuje až 20 ze 100 000 obyvatel se může projevit v kterékoli části trávicího ústrojí. Jedná se o chronické onemocnění, jehož příčina není dosud známá. Usuzuje se ale, že je spojeno s oslabenou imunitou. Projevy tohoto onemocnění mohou být velmi vážně a život ohrožující. Mezi nejčastější patří například snížení průchodnosti střev nebo například vznik píštěle, tedy nechtěné propojení částí vnitřních orgánů či například až vyústění na povrch kůže.

Neprůchodnost střeva může způsobit jeho prasknutí a píštěle mohou způsobit rozsáhlou infekci, která může stát pacienta život. Proto není vhodné tuto nemoc podceňovat a je nutné zahájit léčbu co nejdříve. Crohnova choroba také na povrchu střev způsobuje vředy, které zamezují lidskému tělu vstřebávat živiny. Proto může pacient ztrácet váhu a nezřídka se vyskytuje také nezvládnutelná únava, která úplně zamezuje běžné fungování.

Lucy a její cesta

Lucy se její choroba pokusila zabít už třikrát, jednou dokonce na Štědrý den. „Byla jsem převezena do nemocnice a věděla jsem, že umírám,“ vypráví svou zkušenost Lucy. „Musela jsem se spolehnout pouze na umělou výživu, nemohla jsem už vůbec nic pozřít a moje tělo odmítalo cokoliv strávit,“ dodává. Nyní je stav Lucy díky lékům a speciální dietě stabilizovaný. Život s Crohnovou chorobou ale není vůbec jednoduchý, a proto se dívka snaží šířit osvětu na sociálních sítích.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený My Crohns and Me Blog (@my.crohns.and.me)

„Často se i teď setkávám na internetu s urážkami. Naučila jsem se to zvládat, ale venku je spousta lidí, kterým tyto reakci berou i tu tvrdě vydobytou špetku energie, kterou mají,“ popisuje situaci Lucy. „Na sociálních sítích se snažím ukázat, že to, že jsme nemocní neznamená, že nechceme žít normální život,“ dodává. Na Instagramu zaměřuje příspěvky na to, jak chorobu nejen zvládnout, ale jak od sebe nemít přehnaná očekávání a vážit si drobností, které život přináší.

Charitativní činnost a osvěta

Kromě obecné osvěty se Lucy účastní mnoha charitativních aktivit, které lidem nemocných Crohnovou chorobou pomáhají. „V létě jsem se účastnila výzvy, která pomocí sbírání kroků shromažďovala prostředky pro pacienty s Crohnovou chorobou,“ vypráví o jedné z aktivit. V této výzvě se podařilo nakonec vybrat celkem více než 33 tisíc liber, tedy téměř milion korun. I když se to může zdát jako malá částka, Lucy osobně potvrzuje, že každá koruna se počítá a peníze mají v tomhle případě obrovský dosah.

Lucy studuje, je aktivní na sociálních sítích a věnuje se také velkému množství koníčků. „Je klíčové si uvědomit, že vás vaše nemoc nevlastní,“ vysvětluje Lucy. „Nestavme se zbytečně do pozice oběti, ale musíme hlavně sami sebe přesvědčit, že máme nemoc a svůj život ve svých rukou,“ dodává. „To, že si občas pobudeme v nemocnici, nebo se nám stane nějaká nehoda, to že budeme celý život brát léky nebo jíst podle diety neznamená, že náš život nemá hodnotu,“ popisuje na závěr statečná slečna.

Jak se tento příběh o odvážné slečně líbí vám?

Zdroj: Shareably

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Prostor 108m² podkrovního bytu využili do posledního centimetru: Dominantou jsou mohutné dřevěné trámy
Události247.cz
Události247.cz
Meteorologové: Menší ochlazení potrvá jen chvíli, pak Česko čekají příjemné letní teploty
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Srovnání menstruačních pomůcek – co říkají gynekologové?
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejtěžší optická iluze na světě poprvé na českém internetu: Najděte skrytého motýla do 13 sekund