Lékař trapnými narážkami shodil obézní ženu a poslal ji domů. Kvůli zanedbání péče mohla zemřít na rakovinu tlustého střeva

Lékař zlehčoval zdravotní potíže ženy s nadváhou, později se ale ukázalo, že trpí rakovinou. Zdravotnictví je podle ní sešněrované velmi nebezpečnou fatfobií.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Empatie lékařů je pro pacienty důležitá. Jsou zranitelní, bojí se o zdraví nebo dokonce život a to poslední, co potřebují, je narazit na nabubřelého nebo arogantního zdravotníka bez špetky soucitu a porozumění. Žena, která měla rakovinu tlustého střeva, právě na takového lékaře narazila. Jediné, co ho zajímalo, byla její tloušťka. Kdyby nevyhledala jiného lékaře, mohlo to špatně skončit.

Věděla jsem, že je to špatně

Když před rokem Amanda Lee opustila ordinaci svého lékaře, plakala půl hodiny v autě. Lékaře vyhledala, protože měla několik měsíců bolesti břicha a křeče. Její symptomy ale bral na lehkou váhu a moc ho nezajímaly. „Člověk vycítí, když se někdo nezajímá o to, co mu chcete říct,“ popisuje návštěvu u lékaře. Podle ní neměl v plánu provádět žádné testy. Lékař se zeptal Amandy, která při jídle pociťovala obrovské bolesti, co jedla.

Odpověděla, že nejedla nic. V narážce na to, že žena má nějaké to kilo navíc, pak lékař řekl, že to možná není špatné. „Hluboko uvnitř jsem věděla, že je to špatně. Ale kolikrát vám lékař může říct, že je to vaše vina, že jste nemocní, že je to vaše vina, že jste tlustí, nebo že jste k ničemu, protože jste tlustí. Jen tolikrát, kolikrát to unesete,“ uvedla Amanda s tím, že lékaře požádala, aby se jí omluvil.

Narážky na obezitu nebyly vtipné

Druhá návštěva u stejného lékaře dopadla podobně. Řekl jí, že je příliš citlivá a nepochopila jeho smysl pro humor. Rozhodla se vyhledat jiného lékaře. „Něco uvnitř mi říkalo, že to, co dělá, je nevhodné, ale zároveň jsem měla pocit, že je to tak běžné a že je těžké určit proč to tak je,“ popisuje Amanda. Se svým zážitkem se podělila na TikToku, kde jí lidé dali zapravdu. Video má 181 tisíc zhlédnutí a 32 tisíc lajků.

„Vždycky jsem měla problémy se zažívacím traktem a vždycky jsem je ignorovala. Bylo mi opravdu špatně, klesala mi váha, nepřijímala jsem žádné jídlo a snažila jsem se, aby mě pojišťovna poslala ke gastrointestinálnímu lékaři,“ sdělila Amanda. Mezi tím navštívila i dietologa, sestavili seznam potravin, po kterých jí břicho bolelo méně. Trvalo měsíc, než se jí podařilo dostat se ke specialistovi. Návštěva u něj ale nedopadla tak, jak si žena představovala.

Tvrdý verdikt specialisty

Amandu lékař poslal okamžitě na kolonoskopii. Ta odhalila, že příčinou bolestí je rakovina tlustého střeva. Po stanovení diagnózy musela podstoupit chemoterapii. Z nejhoršího je už venku, ale následky její rakoviny nejsou jen fyzické. „Zbytková úzkost, trauma a zármutek mi dávají pořádně zabrat. Asi bych řekla, že je to skoro tak zlé, jako byla pro mé tělo chemoterapie,“ popisuje Amanda zoufalství, které kvůli ignoraci a nezájmu o její nemoc stále ještě prožívá.

Podle některých odborníků jsou symptomy, které Amanda popisovala v podstatě učebnicovým příkladem rakoviny tlustého střeva. „Přetrvávající bolesti břicha, brzká plnost nebo nevolnost krátce po jídle, chronicky snížená chuť k jídlu, změny stolice spolu se zácpou nebo v některých případech průjmem jsou typické,“ říká onkolog a hematolog Sanjay Juneja. Pokud pacient trpí těmito příznaky, lékař doporučuje kolonoskopii.

Málem jsem zemřela na fatfobii

Amanda na sociálních sítích zveřejňuje vývoj svého příběhu už více než rok. Dělá to proto, že chce upozornit na problém, kterým jsou předsudky lékařské komunity vůči tlustým lidem. Fatfobie, neboli strach z tuku, v lékařském průmyslu podle ní zabíjí. „Společnost vnímá tlustá těla téměř jako nepříjemnost. Jsem Američanka normální velikosti. Jak to, že málem zemřela na fatfobii? Už toho mám dost,“ rozčiluje se Amanda.

@mandapaints #cancer #fatphohia #doctorsoftiktok ♬ Epic Emotional – AShamaluevMusic

Reakce na její videa na sociálních sítích ji těší i motivují k tomu, aby ve své snaze pokračovala. Nyní vytváří další příspěvky, v nichž chce lidi naučit, aby se nebáli postavit sami za sebe. „Jako někdo, kdo bojoval s rakovinou a vyšel z toho živý, chci pomoci druhým. Tento boj, kterým jsem si prošla, může něco změnit. Chci, aby změna začala u vás a u mě,“ dodala.

Jakou zkušenost máte s empatií lékařů?

Zdroj: TheSun

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články