Lahodné bylinkové čaje aneb způsob jak posilnit svou imunitu

K posílení imunity se skvěle hodí bylinkové čaje, které nejen že zahřejí, ale také zlepšují obranyschopnost organismu a v případě nachlazení urychlí léčbu.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Imunitní systém je třeba posilovat během celého roku, ale většina lidí věnuje pozornost zlepšování přirozené obranyschopnosti těla na podzim, v zimě a s příchodem jara, aby se vyhnuli nachlazení, rýmě a dalším nemocem typickým pro toto období. Přinášíme výběr bylinek, které vám pomohou posílit vaše zdraví a jsou lehce dostupné: většinu z nich si můžete vypěstovat sami nebo nasbírat ve volné přírodě.

Tymián obecný

iZdroj fotografie: Pixabay
Chutná skvěle

Tymián obecný není jen výtečné koření, má skvělé účinky i ve formě čaje. Pití 1-2 šálků denně pomáhá posilovat imunitu. Je skvělý zejména při nachlazení, zmírní bolesti v krku, odstraňuje zahlenění, tlumí silný kašel a funguje protizánětlivě. Nepřehánějte to ale s jeho pitím, ve vyšších dávkách může způsobit tyreotoxikózu.

Čaj z šípků

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Šípky jsou známé pro svou velkou zásobu vitamínu C

Šípek je proslulý vysokým obsahem vitaminu C. Velkou výhodou je jeho snadná dostupnost, na šípky narazíte při každé procházce v podzimní přírodě, můžete si snadno nasbírat a nasušit zásoby na celou sezonu. Kromě zlepšování imunity zvyšuje konzumace šípkového čaje také pružnost stěn cév. Nezalévejte šípky horkou vodou, ta ničí vitamin C. Ideální je příprava za studena: rozdrcené šípky zalijte studenou vodou a nechte přes noc vyluhovat.

Lípa srdčitá

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Na koronavirus jako ušitý

Čaj z květů lípy je skvělý na zmírnění kašle. Obsahuje velké množství flavonoidů a éterických olejů a má antibakteriální účinek. Příznivě působí při problémech se žlučníkem, tlumí napětí či úzkosti, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a zpevňuje cévy. Lipový čaj má přirozeně nasládlou chuť, chutná proto i dětem a není třeba jej doslazovat.

Máta peprná

Máta je známá pro svůj povzbuzující účinek a svěží vůni. Mátový čaj je oblíbený při nachlazení, lze ho použít při baktericidních, protizánětlivých, antipyretických a respiračních onemocněních. Kojící ženy by měly konzumaci zvážit, mátový čaj tlumí laktaci. Mátu si lehce vypěstujete na záhonku, množí se rychlostí blesku. Často je k dostání čerstvá máta v květináči v supermarketech nebo květinářstvích, můžete ji tak mít pořád po ruce.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Zdraví prospěšný a zároveň chutný

Zázvor

Zázvorový čaj je známý svou charakteristickou vůní a štiplavou chutí, je velmi účinným posilovačem imunity. Dezinfikuje dýchací cesty, urychluje hojení, je plný antioxidantů a pomáhá trávení. Máte pocit, že na vás něco leze? Nastrouhejte čerstvý zázvor, zalejte horkou vodou, přidejte citron a med a uvidíte, že brzy budete jako rybička. Kořen zázvoru je k sehnání ve většině běžných obchodů s potravinami.

iZdroj obrázku: Pixabay
Lahodné bylinkové čaje
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články