Kroky, které byste měli učinit, pokud jste zasaženi slzným plynem

Slzný plyn je dle Mezinárodního výboru Červeného kříže považován technicky za chemickou zbraň. Nejčastěji se k jeho výrobě používá bromaceton, bromacetofenon, chloracetofenon, nebo chloraceton.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jeho používání v ozbrojených konfliktech je přísně zakázáno. Realita je však často jiná, a tak především v Americe jej hodně lidí používá jako prostředek proti demonstrující a nepokojné společnosti.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
První pomoc je při zasažení slzným plynem nutností

Co slzný plny způsobuje a jaké je jeho složení?

Z hlediska složení se nejedná o plyn, ale o prášek. Působí dráždivým efektem hlavně na lidské sliznice. Slzný plyn je určitý typ nervového činidla, který podráždí buňky a může způsobit i bolesti, ty nejčastěji zasažený vnímá jako intenzivní pálení. K jeho aktivaci dochází tehdy, když přijde do kontaktu s:

  • lidskou pokožkou
  • sliznicemi jako jsou oči, ústa, nos
  • dýchacími cestami (plícemi)

Příznaky po zasažení slzným plynem

Pokud budete zasaženi slzným plynem, první, co začnete pociťovat je pálení očí, zamlží se vám zrak a nebudete schopní vnímat okolí. Často dochází i k prostorové dezorientaci. Tato látka vám taktéž podráždí plíce, to vyvolá dráždivý kašel a zvýšenou produkci hlenu. Můžete pociťovat i ztížené dýchání. Nejvíce ohrožení jsou lidé, kteří se léčí na respirační onemocnění. Na kůži se vám mohou tvořit otoky, puchýře.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Slzný plyn může být i zdravá nebezpečný

Co dělat, když jste zasažení slzným plynem?

Pakliže jste zasaženi slzným plynem, je důležité co nejrychleji opustit místo, kde došlo k jeho expozici s vaším tělem. Oděv, který máte na sobě byste měli co nejdříve sundat, aby nebyla poškozena pokožka. Oči vyplachujte čistou vodou, nejlépe z kohoutku. Malé množství vody například z lahve vám nedokáže účinně pomoci. Vody je potřeba na odstranění slzného plynu ze sliznice poměrně dost. Několikrát za sebou byste se měli rovněž osprchovat. Jestli se vám obtížně dýchá, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články