Kolikrát týdně byste správně měli chodit na záchod a co ovlivňuje frekvenci i konzistenci stolice

Pravidelné vyprazdňování je důležité pro zdraví. Kolikrát denně nebo snad týdně je to ale ještě v pořádku a kdy už se jedná o symptom obtíží?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stolice obvykle není téma, které bychom rádi rozebírali. Faktem ale je, že je nedílnou součástí lidského zdraví a potíže s vyprazdňováním mohou člověka pěkně potrápit. V horším případě pak mohou signalizovat závažné zdravotní problémy. I v lehčích případech pak mohou střevní obtíže zásadním způsobem narušit fungování imunity a v neposlední řadě také psychickou pohodu a kvalitu života. 

Co vás o stolici zajímalo, ale báli jste se zeptat

Stolice je přirozeným produktem trávicího systému, respektive tělesného metabolismu. Každý den musí člověk přijímat potravu, ze které získává jednak energii pro své fungování a jednak stavební materiál buněk, které vytvářejí tkáně, svaly a nervy. Bez nich bychom se, nadneseně řečeno, rozpadli. 

Trávicí systém je nastavený tak, že člověk přijímá potravu složenou z těl rostlin nebo živočichů, z nichž žaludek a střeva extrahují veškeré zpracovatelné živiny pro naše tělo. Ne všechny části potravy však lze pro stavbu a fungování těla použít. Nestravitelné zbytky proto tělo vyloučí střevním systémem z těla ven ve formě exkrementu. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Změny ve vyprazdňování mohou naznačovat problémy

Tvar, hustota a barva výkalu se liší člověk od člověka a souvisí i se skladbou jeho stravy. Za běžných okolností jsou nestrávené zbytky vylučovány ve formě hladké, kluzké a jednolité hmoty ve tvaru jitrnice. Jestliže dojde ke změně konzistence do řidší nebo hustší, nemusí se ještě nutně jednat o patologický stav. Dále uvádíme některé informace, které by se vám mohly ohledně tohoto tématu honit hlavou.

Jaká je normální frekvence vyprazdňování?

Každý člověk je jiný a stejně tak se liší i frekvence a pravidelnost vylučování. Zatímco někdo chodí pravidelně každý den i několikrát, jiní se vyprazdňují mnohem méně pravidelně. Za „normální“ rytmus se považuje stolice přibližně dvakrát denně jednou za tři dny. Frekvence střevních pohybů však není ukazatelem zdravotních obtíží, proto pokud se do této „normy“ nevejdete, není třeba se ničeho obávat.

Co ovlivňuje frekvenci a konzistenci stolice?

Na to, jak často a jak rychle prochází nestrávené zbytky lidskými útrobami, může mít vliv několik různých faktorů. Mezi nimi jsou:

iZdroj fotografie: Pixabay
Je špatné když chodíme hodně, i když chodíme málo
  • Strava – stravovací návyky zásadně ovlivňují celkový charakter fungování zažívacích funkcí, včetně četnosti a konzistence stolice. Vláknina je důležitá pro zdraví střevní mikroflóry a také zabraňuje zácpě a udržuje střeva v čistotě.
  • Tekutiny – jestliže nedodržujete pitný režim, tělo nemá z čeho vyrábět hlenovou výstelku střev a pohyb nestrávených zbytků je o to těžší. Dostatečná konzumace tekutin je proto pro fungování trávicích procesů zásadní.
  • Věk – vlivem stárnutí se pohyb střev přirozeně zpomaluje. Do hry pak vstupují také některé druhy léků, které lidé ve vyšším věku užívají a jejichž vedlejším efektem je ovlivňování procesu vylučování.
  • Fyzická aktivita – díky tělesnému cvičení se zlepšuje také střevní peristaltika, tedy mechanismus posouvání nestrávených zbytků v tlustém střevě. K pravidelné stolici přispívá zejména chůze nebo běh.
iZdroj fotografie: Pixabay
Na četnost návštěvy toalety má vliv mnoho věcí

Jak poznám zácpu či naopak průjem?

Jak už jsme si řekli, frekvence vyprazdňování není hlavním ukazatelem případných obtíží. Ty jsou signalizovány jednak konzistencí stolice a jednak případnou bolestivostí či jinými doprovodnými jevy. 

  • Průjem je charakteristický měkkou kašovitou až vodnatou stolicí, jejíž odchod často předchází bolest a křeče v břiše, případně také nevolnost a zvracení. Při déletrvajícím průjmu pak nastupuje také celkový pocit slabosti, úbytek na váze a zvýšená tělesná teplota.
  • Zácpa se typicky projevuje bolestí břicha a pocitem těžkosti a plnosti, často je provázena nadýmáním a plynatostí a při déle trvajících obtížích také únavou, bolestí hlavy, nevolností a zvracením.

Kdy mám jít k doktorovi?

Frekvence a podoba exkrementů se sice člověk od člověka liší, ale v průběhu života zůstává relativně stabilní. Pokud se tedy vaše vyprazdňování nějakým způsobem změní, tedy změní barvu, konzistenci, či se ve stolici vyskytne krev nebo hlen, je vhodné tuto situaci konzultovat s lékařem.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články