Káva – ano či ne? Oblíbený nápoj má klady i zápory

Káva patří mezi jeden z nejpopulárnějších nápojů na celém světě. Jak je to ale s jejími účinky na naše zdraví? Je její konzumace v pořádku, nebo je to riziko?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

O to, zda je káva tělo prospěšná se vedou stále spory, ovšem tato desetiletá studie ukázala, že správně připravená káva na tělo může mít blahodárné účinky! Tato studie se zabývala konzumací čisté, černé kávy s určitými přídavky, karamelizované a jinak dochucené kávy z velkých kavárenských řetězců se do této studie bohužel nedostaly.

Jak správně pít kávu

Jak již bylo řečeno, káva přeplněná umělými příchutěmi, smetanou a cukrem se do této studie nedostala, ale myslím, že každá z nás si může velice rychle spočítat, že kalorický obsah těchto káv protrhl strop, a tedy nemůžou být jakkoli přínosné. Jak tedy kávu požívat a připravovat? Co do ní přidávat?

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Káva nám dokáže dodat energii

Přidejte MCT olej

MCT olej je výraz, který je relativně nový a mnoho lidí ho vůbec nezná. Jedná se o olej se středně dlouhými řetězci triglyceridů, je dietní a vyrábí se výhradně z dužiny kokosových ořechů. Kokosový olej napomáhá zpomalit vstřebávání kofeinu, ale zároveň zesiluje jeho účinek.

Černá káva

Pokud vám černo černá čistá káva moc nechutná, zkuste do ní přidat skořici nebo vanilkový extrakt. Skořice pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi, zároveň ale napomáhá regulovat cholesterol a snižuje tak riziko srdečních onemocnění.

iZdroj fotografie: PxHere

Slazení stévií

Pokud kávu nemůžete pít bez cukru, tak zkuste sladidlo vyráběné ze stévie sladké. Je to přírodní sladidlo, které je až 300x sladší než cukr z cukrové řepky. Je vhodný i pro diabetiky, protože neobsahuje žádnou sacharózu ani glukózu.

Pijte kávu s jídlem

Samotné pití kávy může lidem způsobit nepříjemnou vysokou hladinu kyseliny žaludeční. Proto, pokud máte čas, něco se svou kávou sezobněte.

Přejděte na rostlinné mléko

Mléka na bázi rostlin mají vysoký obsah vápníku a dalších cenných živin.

Přejděte na kávu bez kofeinu

Pokud vám často buší srdce, bije rychleji a nemůžete v noci spát, dost možná za to může káva. Jestli máte alespoň jeden z uvedených příznaků, možná je na čase popřemýšlet o snížení denního příjmu kávy, nebo přejděte na kávu bez kofeinu.

iZdroj fotografie: PxHere

Kávu pijte horkou

Horká káva uvolňuje mnohem více antioxidantů, než když ji vypijete za studena.

Další účinky kávy

Káva vás ráno nejenom „nakopne“ a vzbudí, má i mnoho dalších příznivých účinků na naše tělo. Zlepšuje činnost jater a mozku, snižuje riziko vzniku cirhózy i cukrovky, a může vám pomoci zhubnout.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Mnozí vidí v kávě rizika
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články