Již brzy by měla být k dispozici vakcína, která bude chránit i před novými mutacemi

Za nějakou chvíli bychom mohli mít vakcínu proti COVID-19, která bude chránit nejen před původní variantou, ale také proti dalším, nově se vyvíjejícím mutacím, které ochromují svět.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Některé varianty viru jsou znepokojující a aktuálně se světem šíří britská a jihoafrická mutace viru. Generální ředitel biotechnologické společnosti Phylex Biosciences Pascal Brandys pracuje na vývoji univerzální vakcíny. Cílem firmy je poslat vakcínu prvním pacientům do konce roku 2021. 

Mnoho lidí přemýšlí nad tím, jak bude vakcína účinná

Pascal chce zabránit tomu, aby se po světě rozšířily další mutace koronaviru a proto hodlá vyvinout univerzální vakcínu. Vakcíny, kterými se dnes očkuje, jsou vakcínami první generace, a všechny za virem zaostávají. Vzhledem k tomu, že mutace viru jsou zcela běžné, je jeho přáním předvídat jejich výskyt. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Vakcíny se neustále vyvíjejí

Vakcína by mohla obsahovat antigen, který je účinnější než vakcíny, které jsou k dispozici dnes. Jeho univerzálnost by byla hlavní výhodou proti současným nebo budoucím variantám. Sérum by tak mělo náskok před mutacemi a tak by se mohla podávat je jedna dávka vakcíny. 

iZdroj fotografie: Pixabay
K pacientům by se vakcína dostala na konci letošního roku

Výzkum ale čeká provedení všech třech fází testování. Pascal prozradil, že předklinický výzkum k tomu, aby se zjistila účinnost séra u zvířat, je hotový. Generální ředitel dodal, že musí vakcínu vyrábět z klinických šarží, které lze podávat lidem. Musí získat povolení pro klinické hodnocení fáze 1 a fáze 2. Tyto testy budou muset být nezvratné, pokud by vakcínu měli povolit zdravotnické orgány. 

K pacientům by se vakcína dostala na konci letošního roku

Biotechnologie v Lyonu jménem Osivax se snaží vymyslet vakcínu, která by působila na dva viry současně. Podle francouzského tisku se vakcína, kterou hodlá vyvinout, zaměřuje na chřipku a zároveň na nový typ koronaviru. Byl založen na jiné technice, než jakou v současné době používají vakcíny proti COVID-19. Chce se zaměřit na část uvnitř viru, která nemutuje. Tím by byl člověk chráněn před několika mutacemi viru. Tento projekt je ale časově a finančně náročný, a není tak možné posoudit jeho účinnost. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Nové mutace koronaviru mohou být komplikací pro očkované

Ve světě se už od konce prosince provádějí očkování. Jako první byla schválena vakcína od firmy Pfizer/Biontech. Očkuje se především senioři, zdravotní pracovníky, lidé, kteří pracují v domovech pro seniory, policie, hasiči a zranitelní lidé, kteří jsou zdravotně postižení a pečující o ně. 

V České republice se v posledních dnech navyšují počty nakažených, vázne ale dodávka potřebných vakcín. Od soboty 27. února se do systému na očkování mohou hlásit učitelé ze škol, od pondělí poté senioři starší 70 let.

iZdroj fotografie: Pixabay
K pacientům by se vakcína dostala na konci letošního roku

Některé menší obce uvažují o očkovacích centrech, není ale jisté, kolik bude dodané vakcíny a zda se vůbec do dané obce dostane. Očkovat budou moci také praktičtí lékaři, ale ne každý se do očkování zapojí. Březen by mohl být měsícem přísných opatření, stejně jako loňský rok, kdy se uvažovalo o zavření školek, škol i spousty obchodů. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články