Diebates mellitus II. typu, česky cukrovka druhého typu, je jednou z nejběžnějších civilizačních chorob. Hlavními viníky jsou nezdravá strava, kouření a alkohol, nedostatek pohybu a stres.
Jednoduché cukry ve formě glukózy, fruktózy a sacharózy jsou obsaženy v téměř každé prefabrikované potravině (například v pečivě), nemluvě o sladkostech. Pokud vaše tělo příjme naráz velké množství cukru, je pro něj velmi náročné ho efektivně zpracovat. Obzvláště, pokud nemáte dostatečné fyzické vybití. Čím častěji své tělo tomuto cukrovému šoku vystavujete, tím větší je pravděpodobnost, že tento nápor přestane zvládat.
Pokud na sobě pozorujete některé z následujících příznaků, raději navštivte svého lékaře. Pomocí jednoduchého krevního testu zjistíte, jak na tom s množstvím cukru v krvi jste. Špatně fungující metabolismus cukrů (inzulin a glykogen) může způsobit stav, kdy je člověk ohrožen na životě. Proto tyto potíže nepodceňujte! Ale nebojte se, cukrovka se dá ovládnout pomocí léků a správné diety.
Neuhasitelná žízeň a neustálé močení
Jedním z hlavních příznaků cukrovky je právě žízeň. Tělo se snaží zředit krev a odstranit močením nadbytečný cukr. Neléčení cukrovkáři vypijí i 5 litrů vody denně. Hojné močení je provází po celý den i noc, kdy je budí ze spaní.
Pocit hladu a ztráta hmotnosti
Ztráta hmotnosti může být způsobena dehydratací, kdy nemocný vymočí obrovské množství vody (viz výše). Neustálý pocit hladu často naznačuje hypoglykemii – nízkou hladinu cukrů. To znamená, že je metabolismus inzulinu poškozen a tělo si nedokáže cukr správně uložit a zpracovat ho.
Celková slabost a změny nálad
Tělo je bojem s cukrovkou velmi vyčerpané a neumí správně hospodařit se zdroji energie. Nemocný je neustále unavený. Vysoká glykemie (hladina cukru v krvi) způsobuje depresivní stavy, ztrátu chuti do života a výkyvy nálad.
Porucha vidění, necitlivost končetin a rozvoj plísňových onemocnění
Cukrovka poškozuje drobné cévy. S tím jsou spojeny právě tyto obtíže. Cukrovka ničí drobné cévky, které zásobující okysličenou krví oči a periferii končetin. Proč nakonec mnoho cukrovkářů přijde o nohu? Protože se koncové části těla neprokrvují, nemůžou se hojit a vznikají nekrózy – tkáň odumírá. Tyto problémy se z počátku projevují brněním prstů na nohou a rukou a zhoršováním zraku, rozmazaným viděním. Kvůli nedostatečnému prokrvení je kůže dehydratovaná a náchylná k plísňovým infekcím.