Víte, kolik polštářů je potřeba pro zdravý spánek? Každá ze tří spánkových poloh vyžaduje jiný počet

Lidé tráví spánkem v průměru třetinu svého života. Je proto vhodné, abyste se zaměřili na správnou polohu vašeho těla při spaní a dopřáli mu tak zasloužený komfort.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spánek má pro lidský organismus zásadní význam. Nejen, že při něm dochází k uvolnění celý den zatěžovaných svalů, ke zpomalení dýchání či ke snížení tělesné teploty a krevního tlaku, ale rovněž je klíčový pro ukládání vzpomínek, pro tvorbu dlouhodobé paměti a pro celkovou vitalitu a bezproblémový chod organismu. Možná jste ovšem netušili, že pro kvalitní spánek je důležitá i volba vhodné spánkové polohy a polštáře. Zjistěte, jak se vyvarovat nejčastějších chyb.

Základní spánkové polohy jsou tři

Každý z vás volí pro svůj pohodlný odpočinek jinou spánkovou polohu, jíž preferuje před ostatními. Ačkoliv všichni usínáte v trochu jiné pozici, odborníci z tzv. spánkových laboratoří obecně rozlišují tři základní spánkové polohy. Jedná se o polohy na zádech, na břiše a na boku. Pro vaše celkové zdraví je nejvhodnější spát v poloze na zádech, naopak nejhorší volbou je spaní na břiše. Spánek na bocích je jakýmsi kompromisem, přičemž platí, že spaní na levém boku je o něco zdravější.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I když jste se spánkovými polohami pravděpodobně již seznámeni, možná jste nevěděli, že pro to, aby se vaše tělo efektivně zregenerovalo, je důležité zvolit i správnou matraci a polštáře. Aby se celá problematika trochu zkomplikovala, odborníci doporučují pro každou ze spánkových poloh zvolit jinak tvrdou matraci a rovněž různě velké polštáře. Před nákupem nové matrace a lůžkovin je tak vhodné, abyste zjistili, kterou polohu pro spaní preferujete a svůj výběr jste jí přizpůsobili.

Nepodceňujte výběr vhodných polštářů a matrace

Pokud preferujete spánek na zádech, patříte do té skupiny lidí, kteří spí v té nejlepší možné poloze. Při spaní na zádech je totiž hmotnost vašeho těla rovnoměrně rozložená a zároveň je podporováno přirozené a zdravé zakřivení páteře. Abyste svému tělu zaručili opravdový komfort, zvolte středně tvrdou matraci. Co se polštářů týče, spát byste měli celkem na třech – jeden (anatomický či z paměťové pěny) byste měli mít pod hlavou, druhý – malý pod koleny a třetí – menší pod bedry.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V případě, že rádi odpočíváte v pozici na boku, byste měli spát na měkké či středně tvrdé matraci. Abyste zabránili vychýlení páteře z přirozené křivky, spěte na třech polštářích. Jeden mějte pod hlavou, druhý si umístěte mezi kolena a třetí malý pod bedra. Řadíte-li se do skupiny lidí, kteří nejraději usínají na břiše, opatřete si tvrdou matraci a spěte ideálně bez polštáře. Tvrdá matrace vám pomůže udržet boky a ramena v jedné přímce a chybějící (či opravdu tenký) polštář sníží napětí v oblasti krku.

V jaké spánkové poloze spíte nejčastěji?

Zdroj: ZomaSleep, SleepAdvisor

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články