Jak se zbavit hlenů a ucpaných dýchacích cest velmi snadno s okamžitým účinkem

Tipy pro uvolnění hlenu a osvobození dýchacích cest je užitečné znát po celý rok, ale nejvíce je využijete v podzimním období, kdy se ochlazuje a zvyšuje se počet respiračních onemocnění a chřipek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slovo hlen vnímáme obvykle spíše negativně, protože ho máme spojený s obdobím, kdy jsme nemocní. Hlen je však pro tělo je velice důležitý, protože zajišťuje hydrataci dýchacích cest, jejich ochranu a také čištění od látek škodlivých pro tělo. Hlen je hustá kapalina, která obsahuje vodu, sůl, a proteiny, které obsahují cukr a jsou příčinou typické konzistence hlenu.

Hlen se tvoří v tkáních v plicích, krku, ústech a nosu, ale i v močovém ústrojí, pohlavních orgánech a také v uších a očích. Pokud jsme nachlazení nebo onemocníme chřipkou, tkáň začne produkovat vyšší množství hlenu, sliznice zduří a tím dochází také k blokaci nosu a obtížnému dýchání a také kašli. Naštěstí existují přírodní a účinné prostředky, jak tento nepříjemný jev zmírnit. 

Obecné tipy pro dosažení úlevy

První důležitou radou je, že vaším cílem by mělo být snížení množství hlenu obsaženého ve vašem těle. To znamená, že když se hlen tvoří ve sliznici nosu a máte tedy klasickou rýmu, není vůbec žádoucí takzvaně potahovat a hlen tak v podstatě vracet do těla. Nezapomínejte, že s hlenem současně odcházejí z těla nežádoucí patogeny. Proto se i děti odmala učí nepotahovat, ale účinně smrkat. Totéž platí o hlenu, který se může shromažďovat také v dutině ústní. V takovém případě hlen nepolykejte, ale vyplivněte ho, přičemž samozřejmě berte ohled na své okolí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Jak vyzrát na problémy? Zkuste osvědčené babské rady

Zajímavé je, že některé extrémy jsou při nachlazení pro tělo vhodné a jiné naopak ne. Překvapivě dobře totiž pro snížení nadměrné produkce hlenu funguje konzumace kořeněných jídel, které obsahují například zázvorem nebo chilli. Vyhnout byste se ale naopak měli agresivnějším chemikáliím, například barvám nebo čisticím prostředkům, protože působí dráždivě a produkci hlenu mohou nepříjemní zvýšit. Není zřejmě potřeba zdůrazňovat, že k rychlejšímu uzdravení přispěje také to, že přestanete kouřit.

Inhalace

Příslušníci starší generace mají ještě v čerstvé paměti, jak jako malí museli inhalovat, aby se rychleji zbavili nachlazení nebo chřipky. Inhalace účinných látek jsou skutečně velice přínosné a mohou vyléčení opravdu urychlit. Potřebovat budete pouze vodu a do ní několik kapek eukalyptového oleje a podle možností také několik snítek čerstvého estragonu a tymiánu. Vodu s bylinkami přiveďte k varu, přidejte olej a začněte s inhalací. Přes hlavu a ramena si dejte například osušku nebo velký šátek, obličej nakloňte co nejblíže nad nádobu s inhalační směsí a zhluboka dýchejte.

Citron a med

Asi nejrozšířenějším přírodním prostředkem boje proti nachlazení je kombinace citronu, který obsahuje vysoké množství vitaminu C, a medu, který působí antibakteriálně. Nejjednodušší je rozpustit čajovou lžičku kvalitního včelího medu ve 2 čajových lžičkách čerstvé citronové šťávy a takto připravenou medicínu dopřát tělu třikrát za den.

iZdroj fotografie: Pixabay
I med může být pomocníkem, který přinese požadovanou úlevu

Zázvor

Jak jsme již uvedli výše, zázvor je účinný pomocník v boji proti nachlazení a zahlenění. Můžete ho konzumovat samotný nebo v pokrmech a také si z něj připravit léčivý nápoj. Uvařte necelý půllitr vody a přidejte do ní 6 plátků zázvoru a přibližně čajovou lžičku celého pepře. Vařte na mírném plameni pod pokličkou přibližně 7 minut a poté a vmíchejte vrchovatou čajovou lžičku kvalitního včelího medu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Přírodní léčba je nejenom šetrná, ale může být i velmi účinná
Zdroj: HealthDaily
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články