Bolesti žaludku po těžkém jídle zažil snad téměř každý. Žaludek nás ale nemusí potrápit pouze v tomto případě.
Nepříjemné pocity může vyvolat i otrava jídlem, dlouhodobý stres, nebo nadměrná zátěž. Odborníci radí, jak se bolestí žaludku zbavit.
Když bolí žaludek
K bolestem žaludku se často přidávají i další příznaky jako je nevolnost, zvracení, malátnost, plynatost, vyčerpání organismu, nebo únava. Pokud máte kombinaci výše uvedených příznaků, je dobré navštívit lékaře, který vás vyšetří a zjistí příčinu. K bolení žaludku nemusí docházet pouze vlivem jídla, ale i v důsledku různých jiných onemocnění, jak akutních, tak chronických. Proto neváhejte a obraťte se ve většině případů na odborníky. Zvlášť pokud jsou obtíže opakujícího se charakteru. Může se jednat o žaludeční vředy, či jiná onemocnění, která vyžadují soustavnou léčbu.
Jaké jsou rady odborníků?
Lékaři radí tohle:
- Vyčkejte, jak se stav vyvine, pokud se jedná o bolesti mírného charakteru. Jestliže se přidají další příznaky jako zvracení, průjem, nevolnost, kontaktujte svého lékaře.
- Vyzkoušejte volně prodejné léky, které mohou proti bolestem žaludku pomoct, jako například analgetika, která dobře snášíte, či léky na zmírnění kyselosti v žaludku – Anacid, Rennie a podobně. Nechte si poradit v lékárně.
- Vyhýbejte se potravinám, které způsobují nadýmání, jako jsou třeba luštěniny. Měli byste také vynechat pálivá jídla, omezit solení a jíst více mléčné výrobky (jogurty, mléko, kefíry).
- Popíjejte odvary a čaje ze zázvoru, který má blahodárný účinek na žaludek.
Výše zmíněnými radami to ale zdaleka nekončí, dále odborníci z gastroenterologie doporučují více se hýbat, jíst dostatečné množství vlákniny, ovoce a zeleniny. Pít hodně čisté vody, bylinkových čajů například z máty, aloe vera. Proti bolestem žaludku může pomoct mimo jiné i teplá sprcha.
Čeho se vyvarovat?
Lékaři nedoporučují, abyste na bolesti žaludku používali zázvorové pivo. Ač je v něm určitý podíl léčivého zázvoru, jedná se o sladké pití, které může nepříjemné pocity ještě zhoršit. Rovněž byste se měli vyvarovat citrónové šťávě. Některé zdroje tvrdí, že právě ona má neutralizační účinky na kyselost, ale není to pravda. Kyselé nápoje byste se měli také vyloučit. Vyhnout byste se měli také nezdravým a tučným jídlům, šumivým nápojům a nedoporučuje se usínat s plným žaludkem.