Izraelci našli způsob, jak opravdu omládnout a vrátit se v čase. Nereálné se poprvé stává skutečností

Stárnutí lze nově klasifikovat jako „zvratné onemocnění“, které lze „vyléčit“. Izraelští vědci potvrdili průlomový objev, jak proces stárnutí zvrátit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stárnutí bylo dodnes vnímáno jako nevratný proces, při němž dochází k celkovému poklesu vitality a zvyšuje se náchylnost k různým chorobám. Stojí za ním neschopnost obnovovat správnou strukturu biomolekul neomezeně dlouho. Mnoho lidí se proti přirozenému procesu stárnutí snaží bojovat různými způsoby, avšak možná již nebudou muset. Tým izraelských vědců totiž potvrdil, že je možné jej zvrátit.

Stárnutím se zabývají vědci i laická veřejnost

Snad každý člověk se alespoň jednou v životě zamyslel nad možností omládnout. Nebo zadoufal, že na postup, jak zpomalit (či zastavit) stárnutí, přijdou sami vědci. Až do minulého roku však vše byly pouhé spekulace a zbožná přání.

Nyní je pomyslným světlem na konci tunelu studie izraelských vědců, kteří přišli s řešením, jež proces stárnutí nejen zastaví, ale dokonce zvrátí. Podle studie uveřejněné v časopise Aging v roce 2020 jej lze zvrátit podáváním kyslíku pod vysokým tlakem v přetlakové komoře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Stárnutí je způsobené neschopností obnovovat správnou strukturu biomolekul neomezeně dlouhou dobu

Studie vychází z teorie hromadění defektních složek v jednotlivých buňkách, přičemž k procesu stárnutí dochází v důsledku katabolického selhání organismu. Za normálních okolností jsou totiž odpadní látky odbourávány, respektive se snižuje jejich koncentrace, za pomoci buněčného dělení.

K dělení buněk dochází po celý náš život. Ovšem u buněk, které žijí velmi dlouho, dochází hůře k dělení, a tím i k horšímu odbourávání odpadních látek. Za horším dělením se skrývá zkracování telomer (sekvence DNA na konci chromozomů), bez nichž buňka není schopná se replikovat a odumírá.

Proces stárnutí lze zmírnit a možná i zastavit

Právě prodlužováním již jednou zkrácených telomer se zabývala izraelská studie. Tu podstoupilo celkem 34 osob ve věku 64 let a více, přičemž tito lidé docházeli tři měsíce 5× týdně na hyperbarickou kyslíkovou terapii, jež trvala 90 minut. Lidé, kteří se studie účastnili, nijak neměnili zažité návyky, ani neupravovali stravu, léky, apod. Na základě odebraných vzorků krve a jejich porovnání se vzorky odebranými před zahájením studie se zjistilo významné prodloužení délky telomer a snížení počtu stárnoucích buněk.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podávání čistého kyslíku v přetlakové komoře má proces stárnutí zvrátit

Lidé, kteří se studie zúčastnili, mj. vykazovali lepší pozornost, schopnost zpracovávat informace a zlepšení výkonných funkcí. Vědci jsou z vykázaných výsledků nadšeni a dodávají, že během tří měsíců dokázala jimi naordinovaná „terapie“ více než jakákoli změna životního stylu či jídelníčku. Tito vědci zároveň věří, že se vědě otevírá nová oblast, jež by v brzké budoucnosti mohla přinést průlomové objevy, jak bojovat se stárnutím.

Pokud ovšem nechcete čekat na další vědecký pokrok, můžete se pokusit zpomalit stárnutí sami. Osvědčenými způsoby jsou střídmý příjem antioxidantů (zejména vitamínu C a selenu), přiměřená fyzická aktivita (přiměřená dávka stresu – pohybu – zvyšuje odolnost vůči jinému), dieta (zvýšený příjem stravy bohaté na ovoce a zeleninu) a kalorická restrikce (tedy omezení množství potravy za současného zachování její kvality).

Zdroj: The Mind Unleashed

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články