Gynekologové varují před používáním tamponů

Použití tamponů považuje celá řada žen za něco zcela běžného a normálního. Realita je ale taková, že s nimi mohou být spojeny velmi vážné zdravotní problémy. Co hrozí podle zkušených gynekologů?

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Při menstruaci ženy asi nejvíce používají klasické jednorázové vložky nebo tampony. Tampony se hodí také do vody, pro mnoho žen jsou hygieničtější. Jsou pohodlné a také opravdu absorbují hodně tekutiny. Může se ale stát, že si tampon žena zavede a zapomene na něj. Po několik hodinách ale může dojít ke zvýšenému riziku určitých infekcí.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Pomůcek existuje celá řada

Jak dlouho může být tampon uvnitř? 

Každé balení tamponů obsahuje návod k použití, i když už ho určitě každá žena v mladém věku zná. Kromě popisu, jak si tampon správně zavést také uvádí, jak dlouhou dobu byste ho měli mít, než je čas ho vyměnit. 

Obecně totiž platí, že jsou předepsaný maximálně 4 hodiny. Pokud máte menstruaci slabší, není problém ho mít až 6 hodin. Jestliže ale v těle zůstane déle jak 8 hodin, může to způsobit zdravotní problémy. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ženy hledají alternativy

Většina žena má dokonce tendence na tampony zapomínat, zejména na začátku nebo na konci menstruace, když už téměř nekrvácí. Gynekologové ale upozorňují, že déle než 8 hodin by v žádném případě neměl v těle být.

Můžete dostat vzácnou infekci

Největším problémem je, že se zvyšuje pravděpodobnost vzniku syndromu toxického šoku, pokud tampon zůstane ve vagíně delší dobu, než je nezbytně nutné.

Je to sice vzácné onemocnění, ale existuje a může se stát každé z nás. Modelka Lauren Wesser přišla ve svých 24 letech o jednu nohu právě díky tomuto syndromu. 

iZdroj fotografie: PxHere.com

Jestli se vám taková situace stane, je nejlepší ihned navštívit gynekologa, který se ujistí, jestli se všechno v pořádku. Nemusíte se ničeho bát, protože tento syndrom je vzácná infekce, přesto je šance, že se vyvine. Jestli je tedy možnost, raději místo tamponu použijte vložku. Alespoň v případech, kdy jste pouze doma. 

iZdroj fotografie: PxHere.com

Další možností je využít také látkových vložek, menstruačních kalíšků nebo menstruačních hub. Jsou ekologické, pratelné a finančně dostupné. Už nebudete muset do obchodů, když zjistíte, že doma nemáte žádné toaletní potřeby.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články