Dokážete správně rozeznat nachlazení od zánětu nosních dutin?

Níže Vám prozradíme pár lékařských rad, jak rozeznat zánět nosních dutin od běžného nachlazení.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jelikož mají obě dvě nemoci hodně podobné symptomy, mezi které patří především neustálé smrkání, ucpaný nos a velká únava, není lehké je od sebe rozeznat.

Podobné příznaky

Pokud tyto příznaky trvají jeden či dva dny jedná se zřejmě o nachlazení, když se k nim ještě přidá navíc bolest na jedné straně tváře a špatný dech, a příznaky trvají déle než týden, mohlo by se jednat o zánět dutin. Vše je ale ještě trošku komplikovanější.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nachlazení i zánět jsou velmi nepříjemné

Zánět nosních dutin

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Ucpaný nos
  • Hustý bílý, žlutý nebo zelený hlen
  • Bolest či tlak v oblasti kolem nosu, tváří, očí, čela či zubů
  • Zápach z úst, únava a horečka

Léčit ho lze i bez antibiotik volně prodejnými léky (acetaminofen či ibuprofen) a doporučuje se větší hydratace organismu, aby se snížila tvorba hlenu a také je výborné napařování. Pro zmírnění bolesti hlavy a obličeje můžete využít teplé obklady. Pokud však lékař zjistí, že máte hnisající zánět dutin, nezbývá mu nic jiného než Vám antibiotika nasadit.

Nachlazení

Oproti tomu je nachlazení mírnějšího rázu, ale příznaky jsou hodně podobné. Jedná se stejně jako u zánětu o ucpaný nos, dále je to rýma, škrábání v krku a kýchání. Ostatní příznaky jsou závislé podle toho, s jakým druhem viru bojujete, ale můžete mít i sníženou chuť k jídlu, bolest hlavy a svalů, únavu, kašel a zvýšenou horečku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zdravotní problémy si žádají rychlou léčbu

Nachlazení se léčí hodně podobně, to znamená hodně pít, odpočívat a pro uvolnění hlenu z nosu použít volně prodejný sprej do nosu. Nejlépe uděláte, když zalezete pod deku s horkým čajem, pustíte si Váš oblíbený seriál či film a budete odpočívat. Rozhodně zůstaňte doma, práce i cokoliv jiného počká, Vaše zdraví je přednější, navíc byste mohli ještě neúmyslně nakazit někoho dalšího.

Kdy navštívit lékaře

Jak sami vidíte, některé příznaky se hodně překrývají, ale obecně lze říci, že pokud nachlazení do 7 až 10 dnů nezmizí a naopak se Vám postupně zvyšuje horečka, nebo máte větší potíže s dýcháním a zvyšuje se i bolest v krku, jedná se zřejmě o zánět nosních dutin, kdy je již nejvhodnější navštívit lékaře, který to buď potvrdí, nebo vyvrátí. Lékař provede nosní endoskopii, což je úkon, při kterém se Vám podívá do nosních dutin pomocí speciálního nástroje, aby zjistil, jak to tam vypadá.

Snad Vám tento článek alespoň trošku pomohl a příště už dokážete tyto dvě nemoci od sebe mnohem lépe rozeznat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články