Dírky ve vnitřním koutku oka: Aneb k čemu slouží a jaké mají využití

Koukali jste na sebe někdy do zrcadla a podivili se, k čemu asi jsou ty malé dírky ve vnitřním koutku oka? Pokud znáte odpověď, zdá se vám to jako samozřejmost.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nedávno bylo na internetu zveřejněné video s vysvětlením, co jsou tyto dírky zač a proč tam jsou. Ukázalo se, že existuje velmi mnoho lidí, kteří nemají tušení, o co se jedná. Celá tato kauza vznikla na známé sociální síti Reddit, kde byla na diskuzním fóru položena otázka, k čemu vlastně tyto dírky slouží. Odpovědi byly překvapivé a zdálo se, že nikdo nemá tušení. Objevovaly se odpovědi tohoto typu: „Až dnes jsem zjistil, že mám v oku tuhle díru! Úplně jsem se polekal. Je to normální? Není to nějaká nemoc? Lidé jsou opravdu divní.“ V reakci na tuto nevědomost veřejnosti bylo vytvořeno video s vědeckým vysvětlením. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Oko skrývá zajímavé tajemství
  1. Tajemné dírky mají logické opodstatnění

Možná už tušíte, že se jedná o slzné kanálky, respektive jejich vyústění do oka – punctum lacrimale neboli slzný bod. Lidské oko potřebuje neustále zvlhčovat. Slzy také odplavují nečistoty a chrání oko před infekcemi. Hlavní slzotvorná žláza je uložena nad okem a vytvořené slzy jsou drobnými žlázkami rozváděny do několika míst v okolí oka. Slzy jsou mrkáním rozetřeny po celém oku. Přebytek slz je potom odveden slzovodným ústrojím až do nosu – slzy stečou nejprve do takzvaného slzného jezírka, tedy vnitřního koutku oka. Odtud jsou právě naší tajemnou dírkou, slzným bodem, odvedeny pryč – do nosu.

iKanálky mají důležitou funkci
  1. Ucpané slzné body trápí nejčastěji děti

Až 70% dětí se s ucpanými slznými body už narodí. Během prvních několika let dítěte bývají takovéto problémy také časté. Slzné kanálky se ucpávají z několika důvodů. Nejčastěji k ucpání kanálků dochází následkem infekce, zánětu nebo poranění v oblasti očí, uší a nosu. Ucpané slzné kanálky se projevují nadměrným slzením, zvýšenou tvorbou hlenu, bolestí, otokem a zhoršeným zrakem. V nejhorším případě může oko začít krvácet.

Řešením tohoto problému bývá mechanické protažení a proplach kanálku, společně s lokálním podáváním léků jako jsou kortikosteroidy a antibiotika. Pokud se problémy opakují, lze do očního kanálku chirurgicky zavést permanentní stent. Tato miniaturní trubička udržuje kanálek průchozí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Slzné kanálky mohou být spojeny i s problémy

U dospělého člověka může dojít k ucpání kanálků kvůli kožnímu onemocnění víček, nádoru nebo cystě v okolí očnice. Proto je velmi důležité navštívit lékaře, aby se zabránilo možnému rozvoji závažného onemocnění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články