Dvě děti zemřely po návštěvě lékaře, nedokázal určit diagnózu a ony na to doplatily. Toto by měl vědět každý rodič, dá se tomu snadno předejít

Tohle žádný rodič nechte zažít. S důvěrou svěří své děti do rukou lékaře, ale on nedokáže určit správnou diagnózu. A děti zaplatí cenu nejvyšší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když lékaře vnímáme za všech okolností jako spolehlivé autority, ne vždy to bohužel platí. Problém nastává ve chvíli, kdy se setkají se vzácnou diagnózou, která může postihnout i naprosto zdravého člověka. A přesně to se stalo několika dětem, které za lékařův omyl zaplatily svým životem. Nahlédněte profesionálům pod ruce a naučte se rozeznávat závažné příznaky včas.

Smutná zkušenost Alyssy a Roryho, nejednali byste jinak

Alyssa Alcazarová z USA se začala cítit špatně. Bylo jí dvanáct let a maminka ji v dobré víře odvezla k lékaři. Ten jako diagnózu určil chřipku, předepsal léky a doporučil klid na lůžku. Přesto Alyssa za tři dny zemřela. Něco podobného se stalo i stejně starému Rorymu Stauntonovi. Ten se pro změnu zranil na fotbale. Drobná ranka byla ošetřena a na vše by se zapomnělo, pokud by o čtyři dny později rovněž nezemřel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

I když to tak na první pohled nevypadá, u obou dětí byla příčina smrti stejná. Nazýváme ji sepse a může postihnout i jinak zdravý organismus. Tělo je postupně otravováno produkovanými toxiny, orgány selhávají, až nakonec vypoví službu úplně. A pokud není vše rozeznáno včas, bývá jakákoliv pomoc již zbytečná. Naučte se sepsi rozpoznat. Každoročně na ni ve světě umírá řada lidí, takže rozhodně nejde o banální problém.

Rodiče Roryho založili organizaci, která se celému fenoménu věnuje

I díky nim dnes máme přístup k opravdu šokujícím číslům. Podle organizace Global Sepsis Alliance tento stav každý rok postihne 30 milionů lidí. Z nich přibližně jedna pětina zemře. Až šest milionů lidí by tedy bylo možné zachránit, kdybychom uměli příznaky rozpoznat včas. Co to vlastně sepse je?

iZdroj fotografie: Pixabay

V zásadě nejde o nic jiného, než o reakci organismu na infekci. Ovšem o reakci bouřlivou a neadekvátní. Tělo se brání před útokem bakterií, ovšem výsledkem je otrava krve. Bakterie se šíří do všech orgánů, a pokud nejsou eliminovány, nakonec je zničí. Diagnóza tohoto stavu je velmi obtížná, několik jasných příznaků však má.

Rozpoznejte příznaky sepse včas, mohlo by se vám to hodit

Počáteční stádium sepse se v zásadě neliší třeba od běžného nachlazení. Teplota se pohybuje okolo 38 °C, dech je mělký a rychlý (více než 20 výdechů za minutu) a tepová frekvence stoupá nad 90. Ovšem tělesná teplota může být i nižší (okolo 36 °C). Leckdy se také objevuje ztuhlost krku, horečka, bolesti kloubů, zvracení, bolesti hlavy, nesnášenlivost světla nebo křeče.

iZdroj fotografie: Pixabay

U dětí jsou bohužel příznaky ještě o něco nespecifičtější. Kromě výše zmíněných se často přidává i nechutenství a apatie. U nejmenší dětí lze vypozorovat zalykavý, zoufalý pláč, ale také podrážděnost, nepřirozenou apatii nebo ospalost a otoky, objevující se na různých částech těla. Vyskytnout se může i podrážděná pokožka. Spojí-li se více těchto příznaků dohromady, je podezření na sepsi rozhodně na místě a vy byste ho měli sdělit svému lékaři. Ten se již o všechna nezbytná vyšetření postará.

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Zobrazit další články