Co se děje s vaším tělem 10 hodin po lakování nehtů? To raději ani nechcete vědět. Při výběru laku jsou klíčová tato kritéria

Pokud jste milovníkem lakování si nehtů, určitě oceníte nové přínosné informace, které se s tímto koníčkem pojí. Je totiž sice krásný, ale může vám i uškodit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoha lidem je již v dnešní době jasné, že je potřeba vybírat lak pečlivě a nepoužívat jej na nehty v kuse. Proč? V opačném případě často dochází k tomu, že nehty ve výsledku začnou schnout a nehezky zežloutnou. Nedávno se ovšem ukázalo, že tento typ kosmetiky dokáže způsobit mnohém vážnější poranění než jen vizuální problémy s nehty.

Jaké negativní účinky může lak mít

Jak už nejspíše tušíte, největší nebezpečí laku spočívá právě v jeho toxicitě. Toho jste si již určitě všimli, pokud jste si lakovali nehty při zavřeném okně. V takovém případě totiž mnohdy rychle dojde k bolestem hlavy a nevolnostem. Nejnebezpečnější látky v laku na nehty jsou celkově tři. První z nich je toluen, který dodává nehtům hladký povrch a zachovává pigment. Jeho vedlejší účinky jsou ovšem ovlivnění centrálního nervového systému, bolesti hlavy, způsobení reprodukčních problémů, slabost, mdloby a nevolnost.

iZdroj fotografie: Freepik

A to jsou pouze ty nejběžnější z nich. Druhou z nich je formaldehyd, což je pro změnu bezbarvý plyn, který pomáhá prodlužovat životnost laku. Jestliže ale trpíte na alergie, kontakt s tímto plynem vám může způsobit dermatitidu. V závažnějších případech vyvolává křeče, poruchy srdečního rytmu a rakovinu. Třetím a poslední je poté dibutylftalát, který se používá jako vůně. Přítomnost této nebezpečné látky způsobuje gynekologická onemocnění a onemocnění dýchacích cest.

Jak vybírat lak, který nezničí vaše zdraví

Alarmující jsou výsledky jedné studie, kdy si 24 žen nalakovalo nehty. Po šesti hodinách se u všech účastnic našly zvýšené hladiny difenylfosfátu. Do desíti hodin od začátku experimentu poté vzrostly hladiny difenylfosfátu v tělech všech účastnic až 7krát nad normu. Pokud se ovšem těmto efektům chcete vyhnout, máte možnost.

iZdroj fotografie: Freepik

Pokud je na produktu napsáno „5-Free“, znamená to, že neobsahuje formaldehyd, jeho derivátové pryskyřice (formaldehydové pryskyřice), toluen, dibutylftaláty nebo kafr. Symbol „3-Free“ poté znamená, že lak neobsahuje pouze tři škodlivé složky, jimiž jsou formaldehyd, dibutylftalát a toluen. Před koupí nového laku proto vždy věnujte pozornost jeho celkovému složení.

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články