Co se stane s tělem po konzumaci chia semínek? Zcela zásadní dopady, o kterých se moc nemluví, ale měl by o nich každý vědět

Obecně je známo, že je chia zdravé a v dnešní době se objevuje stále častěji ve větším množství pokrmů a jídel. Málokdo však ví, jaké přesně přináší benefity.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Už jste je nejspíše viděli ve zdravých tyčinkách, smoothie, vegetariánském jídle nebo k prodeji samostatně. Chia semínka jsou v posledních letech obrovským hitem v oblasti zdravého stravování. Je to především díky jejich pozitivním dopadům na funkci našeho organismu, těch je ovšem velké množství a není jednoduché si je sesumírovat všechny.

Obsahuje spoustu zdravých tuků

Mezi jeden z nejdůležitějších důvodů proč jíst chia semínka je jejich obsah omega 3 mastných kyselin. Množství těchto zdravých tuků je srovnatelné s tím, které nalezneme v rybách, v některých případech může být i vyšší. Omega 3 přitom potřebujete pro správnou činnost srdce a regulaci nezdravého cholesterolu v krvi.

iZdroj fotografie: Unsplash
Chia semínka obsahují spoustu bílkovin a draslíku. Skvěle se doplňují se sladkým ovocem.

Bomba plná výživných látek

Chia semínka obsahují velké množství živin a minerálů, například draslíku obsahují 2x více než banány. Dodávají vám spoustu energie na celý den a k tomu udrží vaše tělo zdravé a při síle. Energii vám dlouhodobě zajistí zejména bílkoviny, kterých naleznete v chia mnohem více než v běžně prodávané zelenině a ovoci.

Snižuje chuť na sladké

Tím, že trvá trávení pevných plodů našemu tělu déle, dochází k dlouho trvajícímu pocitu sytosti. Vy tak v průběhu dne nebudete pátrat po něčem na chuť nebo na zaplnění žaludku. Ráno vám přitom stačí jedna lžíce semínek, kterou si přidáte do své snídaně. Chia můžete přidat do jogurtu, salátu, drinku nebo si je prostě a jednoduše nasypat na namazaný chléb.

iZdroj fotografie: Unsplash
Podobná chia smoothie si můžete udělat i sami doma.

Můžete se díky nim udržet hydratovaní

Tato semena jsou známá tím, že dokáží načerpat obrovské množství vody. Většina receptů, v nichž se s chia pracuje zakládá na tom, aby se semínka po určitou dobu nejdříve máčela. Ta se mohou až 10x zvětšit a krom toho, že vás takto snadno zasytí, vás také udrží hydratované. Krom toho vám do těla dodají potřebné množství živin a vitamínů.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články