Co se děje v těle těch, kteří se zotavili z koronaviru aneb co mnozí neví

Vědecká studie přichází s nepříliš příznivým výsledkem, jak reaguje lidské tělo na koronavirus poté, co se z něj vyléčí. Zjištění jsou přinejmenším zajímavá.

Nemocnýá žena v posteli i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Život s koronavirem byl ještě před několika měsíci naprostou novinkou, dnes se však nejedná téměř o nic zvláštního a lidé se tomuto onemocnění začínají přizpůsobovat. Jinak to není ani s lidskými organismy, které se novému viru učí odolávat, nebo jej úspěšně zvládnout, v případě nakažení. Nové vědecké studie ale přinesly podivuhodné výsledky ve věci zkoumání toho, jak konkrétně lidské tělo funguje po tom, co se zvládne vyléčit z koronaviru.            

Dlouhodobé komplikace

Koronavirus byl hned od počátku přísně sledován jak lékaři, tak vědci a řadou významných osobností v těchto směrech. Nyní, po více než ročním studiu tohoto viru, dokážou tito vědci a lékaři téměř s jistotou potvrdit, že se nejedná pouze o jednorázové nakažen koronavirem, ale že důsledky tohoto onemocnění doslova pronásledují pacienty i nadále.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V praxi to tedy znamená, že ačkoliv pacient nakažení koronavirem prodělá bez zjevných příčin, je velmi vysoká pravděpodobnost, že se u něj v brzké budoucnosti rozběhnou zdravotní problémy a potíže, které dříve neměl. A právě ty budou způsobeny koronavirem. Jedná se například o celkovou slabost, vypadávání vlasů, dýchací potíže, psychické problémy a výpadky paměti. Může se však jednat i o daleko závažnější problémy, které podle vyjádření odborníků mohou způsobit další zdravotní krizi ve světě.

iZdroj fotografie: Unspalsh

Zvýšená úmrtnost

Mezi další závažné komplikace, které byly zjištěny v souvislosti s nakažením koronavirem patří také neurologické a kardiovaskulární onemocnění, které byly u pacientů s tímto virem prokázány. Dále také problémy se srážení krve, problémy s metabolismem a chronické poškození ledvin, plic a dalších vnitřních orgánů.

Někteří lidé mají poté dlouhodobé problémy s vnímáním vůní a chutí, objevují se také problémy se zrakem a v neposlední řadě také problémy s libidem, u žen komplikace s menstruačním cyklem a u mužů problémy s plodností.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomyslnou špičku ledovce však tvoří zvýšená úmrtnost, která byla po řádění koronaviru zaznamenána. Studie, která zkoumala více než 87 000 pacientů s prodělaným virem covid-19, prokázala, že v šestém měsíci po uzdravení se z tohoto onemocnění měli pacienti vyšší než průměrné riziko úmrtnosti. Důležité je proto každé sledování nakažených, a to i v dlouhodobém hledisku po vyléčení.

Zdroj: Healtline

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články