Chlapce trápilo hučení v uchu, později se zjistilo, že v něm má klíště. Stačí i krátký pobyt na zahradě nebo v parku, aby vás tento parazit napadl.
Pokud chystáte do přírody, ale stačí třeba jen krátký pobyt na zahradě u domu, mějte se na pozoru. Letos jsou v Česku mimořádně aktivní klíšťata, která přenášejí řadu onemocnění. Zejména lymskou boreliózu, proti které je očkovaný jen zlomek lidí, a nebezpečnou klíšťovou encefalitidu. Poté, co se vrátíte domů, se pořádně prohlédněte. Nikdy nevíte, co vám klíště může způsobit. Své o tom ví devítiletý chlapec z amerického Connecticatu.
Není to až tak nezvyklé, jak by se mohlo zdát
Dítě si stěžovalo na hučení v uchu. Nakonec muselo být hospitalizováno v nemocnici. Lékařům chlapec řekl, že mu v uchu něco uvízlo, ale nevěděl co. Specifický zdravotní problém odhalila speciální vyšetření. V uchu měl klíště, které bylo uvězněné uvnitř vzduchové membrány. Silný zánět znemožnil klíště vyjmout. Chlapec musel na operaci v celkové anestézii, při které lékaři klíště odstranili.
Naštěstí klíště nebylo infikované, takže nezpůsobilo dítěti další onemocnění. Zdravotníci se s podobnými problémy setkávají častěji, než by se mohlo zdát. „Odstraňovali jsme šváby, mouchy, všechny druhy brouků, včetně klíšťat, přisátých na zvukovodu nebo ušním bubínku,“ uvedl otorinolaryngolog Darius Kohan s tím, že brouci v ušním prostředí nežijí dlouho, takže se dobře odstraňují.
Všímejte si signálů, že něco není v pořádku
U dětských pacientů, s nimiž je obtížně spolupracovat, lékaři volí operaci, ale u dospělých stačí jen lokální anestézie. Když je klíště živé, obvykle podle zdravotníků stačí ucho vypláchnout minerálním olejem, který brouka zahubí. Pak ho lékaři vyjmou endoskopem. U lidí, kteří trpí stařeckou demencí, Alzheimerovou chorobou nebo u dětí, je složité zjistit, že v uchu něco mají. Všímejte si proto těchto symptomů:
- zánět v uchu
- zarudnutí v oblasti ucha
- hnis
- nepříjemný zápach
- odtok tekutiny
- naklánění hlavy na stranu ucha
- neustálé škrábání oblasti ucha stále dokola
Zkuste hmyz nebo předmět vyndat z ucha
Pokud se některý z příznaků objeví, je vhodné navštívit lékaře. Nejhorší pro samotné ucho jsou totiž bakterie. Ty tam nepřenese jen klíště, ale jakýkoli cizorodý předmět jako jsou drobky jídla nebo malé hračky. Způsobí v uchu zánět a může a ovlivnit nervy. Pokud je v uchu nějaký brouk, projeví se to, že postižený si bude stěžovat na plnost uvnitř ucha, krvácení nebo hnis a může mít i problémy se sluchem.
Pokud jste si jistí, že třeba dítě má v uchu nějaký hmyz, posviťte na něj baterkou. Někdy má tendenci jít za světlem a sám vyleze. Pokud ne, zkuste nakapat do ucha olivový olej, který by brouka mohl vypláchnout. Předměty uvízlé v uchu, které jsou ve zvukovodu viditelné, zkuste vyndat pinzetou. Pokud se vám to nepodaří, vyhledejte lékařskou pomoc.
Zbytečně riskujete ztrátu sluchu
Hučení nebo zvonění ale nemusí vždy souviset s tím, že v uchu něco uvízlo. Způsobuje to ztráta sluchu v důsledku stáří, nadměrná tvorba ušního mazu, infekce dutin a uší, zvýšený krevní tlak, poranění hlavy, některé léky, jako jsou antibiotika, antidepresiva nebo aspirin, lymská borelióza, firbomyalgie nebo Meinerova choroba. Nejlepší je vyhledat odbornou pomoc, jinak riskujete ztrátu sluchu.
Jaké zdravotní problémy s uchem jste museli řešit vy?