Čerstvý stroužek česnek jednoduše uleví od akutní bolesti zubů. Stačí vědět jak na to

Česnek je znám jako přírodní antibiotikum, které obsahuje velké množství prospěšných látek pro celkové zdraví organismu. Dokáže navíc pomoci i při takovém problému, jako je bolest zubů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud máte potíže s bolestmi zubů, jistě víte, že jde o nepříjemný stav, kde je často nutné brát různé prášky a pomáhat si podobnými způsoby od bolesti. Jenže existují i přírodní řešení, která mohou pomoci. Tentokrát není řeč o bylinkách, ale o tom, že si můžete pomoci s česnekem. Tato silně aromatická surovina, která figuruje ve velkém množství různých receptů, ale zároveň má mnoho zajímavých účinků na lidský organismus. Běžně se doporučuje pro posílení imunitního systému i jako pomoc při celé řadě obtíží, kam mohou patřit právě bolesti zubů. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Na zuby může pomoci také česnek

Jak je možné, že česnek pomáhá při bolesti zubů? 

Z hlediska chemického složení je česnek poměrně unikátní, protože obsahuje cenné látky, jako je například sloučenina alicin. Ten má antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, což pomáhá bojovat proti různým infekcím a zánětům, které se mohou vyskytovat například v ústní dutině. Nejvíce této látky je v česneku ve chvíli, kdy je v čerstvé podobě nakrájený nebo rozdrcený, aby uvnitř zůstalo co možná největší množství prospěšných látek. Pokud projde varem, podíl účinných látek se snižuje. Jako lék na bolest proto vždy využívejte ideálně čerstvý česnek, který bude mít největší sílu. 

Česnekový prášek jako okamžitá pomoc

Pokud doma nemáte čerstvý česnek, může poměrně dobře posloužit také ten sušený, který je běžně dostupný jako časté a oblíbené koření. Obsah účinného alicinu je však velmi malý, takže účinek rozhodně nebude takový, jako když si zajdete koupit pravý a čerstvý česnek.

iZdroj obrázku: Pixabay
Obyčejný česnek je výjimečné přírodní antibiotikum

Jaké jsou vedlejší účinky konzumace čerstvého česneku 

Pokud se rozhodnete řešit svůj problém s bolestmi zubů ve formě pojídání čerstvého česneku v nakrájené či rozdrcené formě, musíte také počítat s vedlejšími účinky, jaké s sebou nese právě konzumace čerstvého česneku. Konkrétně jde například o nadýmání, zápach z úst, tělesný zápach, žaludeční nevolnost, pálení žáhy, pocit silného pálení v ústech, či dokonce alergická reakce. Pro začátek tak raději vyzkoušejte menší množství česneku a sledujte, co to s vaším tělem udělá a až na tomto základě přidávejte větší množství. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Česnek může pomoci při různých bolestech

Jak správně používat česnek při bolesti zubů

Pokud se rozhodnete řešit své problémy s bolestmi zubů pomocí česneku, máte na výběr hned několik různých metod aplikace na postižené místo. Tou nejjednodušší je obecně žvýkání jednoho stroužku česneku. Česnek se pokuste žvýkat konkrétně zubem, který vás bolí, aby se k němu dostalo pokud možno co největší množství účinné látky. Tímto způsobem zároveň donutíte zub pracovat, což může pomoci lepšímu prokrvení. Pokud je však bolest stále silná, rozhodně vyhledejte odborníka, který zjistí, co je za problém. 

Druhou variantou je vytvoření česnekové pasty. Jednoduše česnek rozdrťte a smíchejte s trochou soli, která má také antibakteriální účinky a pomáhá snižovat výskyt zánětu. Na postižený zub naneste optimální množství pasty pomocí prstů nebo vatovým tampónkem. Na daném místě nechte česnekovou pastu působit pokud možno co nejdéle, aby se všechny účinné látky dostaly do vnitřních částí k zubu, kde budou moci výrazně ulevit od bolesti a nabídnout své tišivé schopnosti. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Použití česneku je velmi jednoduché

Další domácí pomoc při bolesti zubů

Pro lepší účinky je možné česnek kombinovat s dalšími domácími způsoby pro léčbu bolesti zubů. Jde například o studený obklad, který pomůže zúžit cévy a celkově zmírnit bolestivost daného místa. Jako dezinfekci pro vyplachování úst používejte slanou vodu. Pokud je problém skutečně neúnosný a bolest vás omezuje v normálním fungování, sáhněte po běžném prášku na bolest. Ten nabídne v zásadě rychlou a spolehlivou pomoc. S těmito léky je dobré to nepřehánět, ale raději se snažit daný problém řešit s odborníkem, aby se bolest již znovu nedostavila.

Zdroj: Healthline 

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články