Muž, kterému lékaři dávali 1 rok života, vyhrál svůj boj s rakovinou. To vše díky experimentální terapii

Život mu zachránila nitrožilní imunoterapie. Vážná nemoc jej dovedla k přehodnocení svého životního stylu a k úbytku na váze.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tento muž je zářným příkladem toho, že diagnóza rakoviny nemusí být konečným rozsudkem, který bere lidem naděje a rodinám jejich milované členy. Robert Glynn si svou zprávu o zdravotním stavu vyslechl ve svých jednapadesáti letech s tím, že mu podle všech prognóz zbývá pouhý rok života, dokud bude situace nějak udržitelná. Poté však dostal zajímavou nabídku.

Agresivní rakovina

Jednapadesátiletý svářeč z Manchesteru pociťoval již delší dobu silné bolesti v jednom rameni. Byly dokonce tak nepříjemné a intenzivní, že jej nenechávaly v noci spát. Když navštívil lékaře, byla mu provedena série diagnostických testů, které měly odhalit příčinu jeho bolestí. Následně mu byla diagnostikována agresivní rakovina intrahepatálních žlučovodů.

Tento typ onemocnění má za následek, že buňky, které vystýlají žlučové cesty, rostou a obnovují se rychleji. V době, kdy Robert navštívil lékařské zařízení, už se jeho rakovina rozšířila do nadledvin i jater. Když se tehdy zeptal svého konzultanta, kolik mu ještě zbývá času, upřímně odpověděl, že asi dvanáct měsíců. Tamní nemocnice však dostala nabídku od jiného zařízení.

Nitrožilní imunoterapie

Hledali vhodného kandidáta pro klinickou studii imunoterapeutického léku. Léčba spočívala v kombinaci chemoterapie a imunoterapie; bývá podávána nitrožilně. Jednoduše pomáhá imunitnímu systému rozpoznat a napadat škodlivé rakovinné buňky. Robert byl shledán jako vhodný kandidát. Díky této léčbě mohl o pár měsíců později podstoupit operaci na odstranění nádorů.

pověšená infuze iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeden z nádorů se zmenšil o deset centimetrů, zatímco další o tři. V těle nebyly navíc nalezeny další aktivní rakovinné buňky. V současné době představuje tato léčba revoluci v případech rakoviny žlučových cest. Sám pacient vzal hrozbu smrti velmi vážně a na popud lékařů se pustil do zdravého životního stylu. Zhubl přes třicet kilo a dodává, že jej závažná nemoc pomyslně nakopla do zadku.

Jaké experimentální léčby znáte?

Zdroj: TheGuardian
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články