Žena trpěla bolestmi hlavy, ale nepřikládala tomu zvláštní význam. Rutinní prohlídka odhalila, že má rakovinu oka

Žena své bolesti hlavy přičítala špatnému zraku. Verdikt, který si ale vyslechla od očních specialistů, byl mnohem hrozivější.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bolesti hlavy přičítala 33letá Karly Coxová svému špatnému zraku, brýle nosí od 3 let. Chodí na běžné oční prohlídky, ale při poslední byla šokovaná, když si optometristka všimla stínu na levém oku. V bristolské oční nemocnici jí lékaři diagnostikovali oční melanom. Ten obvykle postihuje oční bulvu a vzniká z buněk produkujících pigmenty, kterým se říká melanocyty. Matka 4 dětí, žijící v britském Somersetu, apeluje, aby lidé chodili na pravidelné oční prohlídky.

Původně to vypadalo jako stín

To, že s okem není něco v pořádku, odhalila optička během rutinní prohlídky, při které využila optickou koherentní tomografii. „Zobrazila snímky oka na obrazovce a nejdřív jsme si myslely, že je to jen stín,“ popisuje Karly. Když ale oční specialistka snímky prohlédla podrobněji, začala mít pochybnosti. „Nebyla si příliš jistá, co to je, a byla opravdu znepokojená. Proto řekla, abych raději zašla do nemocnice,“ dodala.

Karly podstoupila řadu různých očních testů. Nakonec ji lékaři poslali na CT vyšetření, protože měli podezření na melanom oka. „Začal mluvit o radioterapii, a když to slovo zaznělo, pomyslela jsem si, že to bude rakovina,“ dodala Karly. Do té doby nikdy o melanomu oka neslyšela. Ve zdravotnickém zařízení Moorfields Eye Hospital NHS Foundation Trust zahájila v únoru radioterapii.

Až časem se ukáže, o kolik zraku přišla

K léčbě se používá radioaktivní destička, která se umístí na povrch oční bulvy. „Zpočátku mi to vůbec nedocházelo. Pořádně to na mě dolehlo, až když jsem přestala vidět,“ popisuje Karly. Problémy se zrakem má stále. „Vidím rozmazaně. Jakmile se podívám doleva, je tam jen černo. Říkali mi ale, že se mi zrak bude pomalu vracet. Všechno záleží na tom, jak bude moje tělo reagovat na radioterapii,“ dodává.

@karlycox89 #myjourney #eyes #foryoupage #fy #eyecancer #melanoma #melanomaawareness #sight #tumour #awareness #ocularmelanoma #mystory #vision #viral ♬ Thursday – Jess Glynne

Každý den Karly doufá, že se probudí a namísto bolestivého a zarudlého oka bude prostě vidět jako dřív. „Každý den je pro mě jiný. Buď vidím rozmazaně, nebo dvojitě,“ vysvětluje. Se zhoršeným viděním se stále smiřuje. Existuje možnost, že jako dřív už vidět nebude. Až za několik měsíců se ukáže, o kolik zraku přišla. „Chci zase dělat normální věci. Sama jsem ještě nebyla na nákupech. Mám příliš velký strach, protože nevidím na levou stranu,“ dodala.

Lidé by neměli problémy podceňovat

Běžné činnosti jsou pro Karly problém. Přeje si, aby se mohla vrátit k normálnímu životu, který vedla před tím, než jí lékaři řekli o rakovině oka. Když se ohlédne zpět, současně si uvědomuje, že vždy trpěla silnými bolestmi hlavy a poslední dobou měla i mžitky před očima. Jenže jí to nepřišlo až tak vážné. „Prostě jsem si myslela, že je to tím, jak špatně roky vidím. Ani na vteřinu mě nenapadlo, že by to mohlo být to, co to je,“ poznamenala.

Po své zkušenosti nyní Karly vyzývá lidi, aby se na vyšetření objednali. „Oční test mi v podstatě zachránil život. Ráda bych, aby si lidé uvědomili, že by neměli podceňovat vyšetření očí,“ dodala, protože jí lékaři nádor zachytili včas. „Optická koherenční tomografie nám pomáhá detailněji si prohlédnout, co se děje pod povrchem oka,“ uvedla optometristka Kaye Bradleyová. Vyšetření může lidem zachránit zrak.

Kdy jste si naposledy nechali vyšetřit zrak?

@karlycox89 #foryoupage #eyes #ocularmelanoma #fy #eyecancer #awareness #cancer #fy ##eyetest ♬ original sound – Karly Cox 🌻

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Ta díra tam není jen tak. Hospodyňky, které chtějí být v kuchyni efektivní, ocení hned 2 využití
Události247.cz
Události247.cz
Ve městech se začínají objevovat skupiny lidí, které mohou být pro bezpečí Čechů kritické
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rajčata působí na plíce zdravých i nemocných. Skoro nikdo si neuvědomuje, jaké bohatství se v nich ukrývá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kruhy v obilí –⁠ jaká je jejich historie a co za nimi doopravdy stojí. Existují svědci, kteří z místa viděli odlétat podivný objekt