Bakterie, kterou trpí 5 z 10 lidí, způsobuje žaludeční problémy a rakovinu

Mnohé bakterie jsou pro naše tělo nebezpečné a mohou způsobovat i řadu výrazných zdravotních problémů. Jako právě tato, kterou může mít v organismu více lidí, než se na první pohled zdá.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Bakterie Helicobacter Pylori způsobuje infekci hlavně na žaludeční sliznici, kde se projevuje chronickou gastritidu i vředy, které, pokud nejsou léčeny, mohou vést až k rakovině. Uvádí se, že je jí infikovaný každý druhý člověk starší 60 let, ne u každého se však přítomnost bakterie projeví.

Tato bakteriální infekce se šíří z člověka na člověka primárně slinami, ale může se také vyskytnout ve znečištěné vodě, zejména v chudších rozvojových zemích, a onemocnění může vzniknout i kontaktem s infikovanými výkaly. Ve většině případů se ale člověk nakazí už v dětství od infikované matky.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Známou bakterii může mít mnoho lidí

Jak Helicobacter Pylori působí na náš žaludek?

Helicobacter Pylori je jedním ze vzácných patogenů, které mohou přežít v tak kyselém prostředí, jako je žaludek. Patogen přilne ke stěně žaludku, přímo na ochrannou sliznici, která za normálních okolností stěny žaludku chrání před účinky kyselých žaludečních šťáv.

iZdroj fotografie: Pixabay
I bolest břicha může být příznakem

Bakterie často v těle „spí“ a probudí se až a několik let. Pokud se však sliznice zapálí, poškodí, nedokáže nadále žaludek chránit a zvyšuje se výskyt vředů a zánětů. Přítomnost Helicobacter Pylori zvyšuje riziko rakoviny žaludku o 30 procent.

Jak zjistit přítomnost bakterie a jak ji léčit?

Pokud vás dlouhodobě trápí žaludeční potíže, vyhledejte svého lékaře. Ten odebere vzorky a zjistí, zda trpíte přítomností této nepříjemné bakterie. Existují i testy určené k domácímu testování.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Nezpůsobuje jenom žaludeční problémy

Pokud se přítomnost patogenu ve vašem těle prokáže, lékař vám předepíše kombinaci dvou druhů antibiotik. Při léčbě antibiotiky je třeba zařadit i probiotika, aby se vaše střevní mikroflóra rychleji zregenerovala.

Důležité je také během léčby ulehčit svému trávícímu traktu:

  • Omezte kořeněná a těžká jídla.
  • Omezte sladká jídla a preferujte zeleninu před ovocem.
  • Vyhněte se konzumaci obilovin a pečiva.
  • Omezte příjem červeného masa a uzenin.
  • Samozřejmostí je vynechání alkoholu.
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články