Malý zelený chlupatý plod by měl mít podle posledních studií spoustu pozitivních účinků. Pomáhá s problémy ledvin a obsahuje silné antioxidanty.
Srstky rostou na nízkém lesním keři, který si spousta lidí opatřuje kvůli zdravým plodům na svou zahrádku. Toto lehce kyselé ovoce je možné jíst samostatně, zavařovat do kompotů, zmrazit nebo zakomponovat do chutných receptů. Jíst byste jej měli především pro jeho pozitivní zdravotní dopady na celý organismus.
Zmírňuje zažívací potíže a prospívá tělu
Plod angreštu dostane do těla pořádnou dávku vitamínů, zejména se jedná o A, B, E a C. Právě posledního zmíněného naleznete ve 400 gramech srstek takové množství, s nímž si vaše tělo vystačí na celý den. Zároveň mají šťávy tohoto ovoce vysoký podíl pektinů, a to ve stejném poměru, jako jej mají jablka.
Pektin je druh rostlinné kyseliny, která dokáže ve střevech vytvářet ochrannou vrstvu. Ta jednak ochraňuje vnitřní stěnu střev, vedle toho však dokáže pomoci zmírňovat potíže spojené se zácpou. Látky obsažené v angreštu navíc pomáhají předcházet i jiným potížím trávicího ústrojí. Podle posledních studií mají pozitivní vliv na ledviny či močový měchýř.
Srstky mají vysoký podíl antioxidantů
Mimo dostatečný obsah vitamínů v angreštu naleznete i dávku minerálů. Patří mezi ně především draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo a zinek. Některé z nich jsou považovány za antioxidanty, zejména pak v kombinaci s vitamíny C a E. Do svého těla byste jich měli dostat výrazné množství, jelikož si jich tělo samo vyprodukuje velmi málo.
Antioxidanty jsou přitom pro tělo velmi důležité, jelikož pomáhají s nalézáním a neutralizací volných radikálů. To jsou látky, které naše tělo vstřebává během dne z okolí a mohou potencionálně škodit organismu. Mohou se nastřádat stresem, při kouření, po prodělání zánětu nebo inhalací zplodin z okolí silnic a stojí za některými z civilizačních chorob.