Trombóza je velmi obávaným zdravotním problémem a mnoho lidí netuší, že lidské tělo na možná rizika signalizuje dopředu. Stačí si všímat i běžných věcí.
Představíme několik příznaků, které by vás měly varovat před možností trombózy. Ta se může objevit během poruchy srážení krve. Výsledná krevní sraženina blokuje tok krve v srdci nebo cévě.
Běžné jsou dva typy trombózy
Mezi ty patří hluboká žilní trombóza (MVT) a arteriální trombóza. První typ se vyvíjí v hlubokých žilách dolních končetinách a brání odstranění krve. Z takové krevní sraženiny se pak ale mohou odštěpit menší kousky, které mohou ohrozit náš zdravotní stav. Jestliže na sobě budete pozorovat níže popsané příznaky, měli byste co nejrychleji vyhledat lékaře.
Mezi hlavní znaky MVT je bolest dolní končetiny. V některých případech se může jednat o tento jediný příznak. Bolest nohou bude silná a ostrá. Měli byste poznat, jestli se jedná o příznak trombózy nebo o svalovou křeč. Dalším příznakem je otok nohou.
Všimnout si ho můžete na kotníku. Jestliže neznáte přesnou příčinou otoků, navštivte lékaře. Na své kůži můžete také najít červenofialové zbarvení, které značí krevní sraženinu a následné ucpání cévy.
Kousek krevní sraženiny se může dostat do plic a zablokovat tepnu. To způsobí zrychlení tepu, který se tak snaží kompenzovat nedostatek kyslíku. Ostrá, bodavá a hlavně bezdůvodná bolest na hrudi je dalším příznakem. Bolest je podobná té, ke které dochází během infarktu.
Mezi další příznaky patří bolest břicha nebo zvracení
Dýchavičnost a zvýšená dechová frekvence jsou příznaky typickými pro plicní embolie. Může se také objevit bledost. Mezenterické krevní cévy jsou odpovědné za přívod krve do střev. Příznaky trombózy mohou ovlivnit také trávicí systém.
Vyskytuje se také bolest břicha. Nevolnost a zvracení patří také mezi příznaky trombózy. V tomto případě nelze ignorovat varovné signály, může se objevit také krev ve stolici. Každý neobvyklý jev na svém těle byste měli pozorovat a s případnými vážnými problémy navštívit odborníka.