Život s perfekcionistou není peříčko. Snaha o absolutní dokonalost může zničit nejen vás, ale i vaše okolí

Partner, rodiče, přátelé i děti musí být pro perfekcionistu naprosto dokonalí. I malá chybka může takovému člověku přinést velké psychické problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snažit se o absolutní dokonalost je boj s větrnými mlýny. Přesto spousta lidí usiluje o to, aby byli naprosto perfektní ve všem. Začíná to u vzhledu a oblékání a pokračuje tím, že chtějí být současně dokonalými partnery, rodiči, dětmi, kamarády, podnikateli nebo zaměstnanci. Ale pozor, touha po dokonalosti může vyústit ve frustraci, pokud se jim to nedaří. Klást na sebe přehnané nároky nikomu neprospívá. Vždyť řečeno slovy filmové klasiky: Nikdo není dokonalý.

Zdravá motivace je v pořádku

Především existuje rozdíl mezi perfekcionismem a zdravou motivací v něčem vynikat. Snažit se být v něčem hodně úspěšný na škodu není. Perfekcionisté však na sebe a někdy i na své okolí kladou přehnaně vysoké nároky. Domnívají se, že to, co dělají, není nikdy dost dobré. Jenže to může vést k pocitu nespokojenosti se svým životem. Frustrace pak vede k depresím, úzkostem, poruchám příjmu potravy i sebepoškozování.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Na scénu může přijít i opačný extrém a to, že se takoví lidé nakonec zcela přestanou snažit uspět. Toto všechno pak může vygradovat v narušení kvality života a ovlivnit osobní i pracovní vztahy. Navíc touha po dokonalosti postihuje lidi v jakémkoli věku. Dokonce i děti jsou tlačeny k nadměrné úspěšnosti ve škole nebo při sportu. A už je jen krůček k tomu, aby se staly posedlými úspěchem.

Posedlost pravidly a seznamy

Perfekcionismus se nejčastěji projevuje tak, že lidé mají pocit selhání ve všem, o co se pokusí. Pravidelně prokrastinují, zřejmě se obávají vůbec začít plnit úkol, protože by výsledek nemusel být dokonalý. Mají problém se uvolnit a sdílet myšlenky a pocity. Hodně se kontrolují i v osobních vztazích. Jsou posedlí pravidly, seznamy a prací, nebo se naopak stávají extrémně apatickými.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Některé příznaky perfekcionismu zaměřeného na sebe sama jsou přílišná přísnost, pocit vyhoření nebo domněnka, že vy nebo vaše úspěchy neustále nesplňují vaše očekávání,“ říká terapeutka Emily Simonianová, která se specializuje na problémy se sebeúctou, depresemi a úzkostmi. Podle ní to může být obzvlášť frustrující, protože ani to nejlepší, co takový člověk udělá, mu nepřipadá dostatečné a nedokáže se z úspěchu radovat.

Pochvalte se a vytrvejte

Každý určitě v životě zažil perfekcionismus zaměřený na druhé. Takový člověk předpokládá od jiných určité jednání a chování, které nemusejí splňovat. „Pokud očekáváte, že někdo bude vždy myslet, chovat se nebo dělat věci přesně tak, jak preferujete, pravděpodobně vytvoříte odsuzující prostředí, ve kterém se udržení vztahů stane obtížným pro obě zúčastněné strany kvůli frustraci, nespokojenosti a emocionální bolesti,“ vysvětlila terapeutka.

Pokud se lidé chtějí posedlosti absolutní dokonalostí zbavit, není to úplně snadná cesta. Jde o jistou formu velkého sebezapření. Ideální by bylo vyhledat odbornou pomoc, zejména pokud úzkosti a deprese přesahují únosnou mez. Začít bojovat ale mohou se strachem ze selhání, stačí se mu postavit. Nevadí, že nejsou perfektní, mohou záměrně něco v domácnosti udělat nedokonale a pochválit se za to. A hlavně v úsilí musí vytrvat, i když to bude „bolet“.

Které příznaky perfekcionismu na sobě pozorujete?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články