Některé varovné signály mohou upozornit na onemocnění ještě ve chvíli, než se vydáte přímo na testování a rozhodnete se sledovat i další typické příznaky. Konkrétně v případě covid-19 může jít o mnoho různých ukazatelů.
Když budete sledovat reakce vašeho organismu, jistě zjistíte, kdy jste naprosto v pořádku a zdraví a v jakých situacích je naopak naprosto jasné, že máte určitou nemoc, kterou je potřeba řešit. Přesně o to jde i v tomto případě, kdy koronavirus může doprovázet mnoho různých příznaků, jejichž spolehlivé odhalení bývá často problém. V následujícím článku se dozvíte, co všechno může být varováním před propuknutím samotné nemoci. Pokud pozorujete uvedené příznaky, rozhodně jde také o jasnou zprávu, že je vhodný čas vypravit se na testování a potvrdit si, jestli koronavirus skutečně máte, nebo ne.
Známé příznaky koronaviru
Mezi známé příznaky koronaviru patří horečka nebo suchý kašel. Pokud jde o kombinaci těchto dvou problémů, je to téměř jasný výsledek. Na druhou stranu je koronavirus velmi variabilní právě z pohledu možnosti různých příznaků a problémů, které se mohou v souvislostí s onemocněním objevit. Skoro se dá říci, že každý člověk má jiné příznaky. Některé z níže uvedených jsou poměrně málo časté, ale již je v zásadě statisticky prokázáno, že skutečně jde o příznak koronaviru.
Zánět spojivek
Pokud si virus letmým dotykem zanesete přímo do oka, může se to projevit zánětem spojivek. Vstupní bod ve formě sliznice oka je totiž pro virus poměrně snadno přístupný, což se projeví právě zánětem spojivek, který může být nekomplikovaný, ale také velmi nepříjemný. Uvádí se, že tento příznak postihuje zhruba 1 až 3 procenta pacientů.
Ztráta chuti k jídlu
Dalším poměrně častým problémem, který se však obtížně měří a na vině mohou být samozřejmě i jiné faktory, je ztráta chuti k jídlu. Jde o problém, který se týká hlavně starších lidí ve věku více než 55 let. Mladší jsou toho většinou ušetřeni a nic podobného nepozorují. Zajímavostí je, že při pozorování a výzkumu jednotlivých příznaků tvořilo nechutenství až celých 35 %, což je již poměrně velké číslo, které si žádá pozornost.
Bolesti břicha
Mezi příznaky, které mohou ukazovat na koronavirus se řadí také bolesti břicha. Podle nedávných výzkumů se tento problém týkal až 50 % zkoumaných lidí z počtu 200 dotázaných. Průměrný věk přitom činil zhruba 55 let. Větší podíl se však ukazoval u seniorů, což může být způsobeno horší kondicí střevní mikroflóry.
Průjem
Stejně jako bolest žaludku je průjem také jedním z příznaků koronaviru. Objevuje se dokonce před rozvojem horečky nebo dýchacích potíží, jak bylo zjištěno v nedávných studiích a výzkumech prováděných na větším množství lidí.
Únava
Klasickým příznakem u koronaviru je také únava. Te se objevuje v zásadě u velkého množství lidí a problém spočívá v tom, že může přetrvávat i po odeznění infekce, takže jde v zásadě o dlouhodobý příznak koronaviru. Přetrvávat může tento problém klidně až několik měsíců po zdánlivém vyléčení akutních příznaků. Zlepšování může být postupné nebo poměrně náhlé.
Mozková mlha
Dalším signálem, že infekce je aktuální a stále přetrvává, bývá takzvaná mozková mlha. Jde o problém, kdy nedokážete vést jasnou konverzaci nebo si pamatovat základní věci. Mozek zkrátka odmítá pracovat, protože tělo aktuálně řeší závažný problém při boji s virem, který chce co nejdříve zastavit a na složité mozkové procesy nezbývá místo.
Kožní vyrážky a otoky končetin
Dalším nepříjemným signálem, že něco není v pořádku jsou nejrůznější otoky končetin či vyrážky na kůži. Uvádí se změny barvy končetin, které mohou být doprovázeny například otokem prstů. Klasická kopřivka také může znamenat, že máte koronavirus. V poslední době se přidávají také gangréna a vředy mezi příznaky, které se objevují u koronaviru.
Popraskané rty
Některá svědectví zdůraznila neobvyklý příznak u dětí s nákazou koronavirem. Konkrétně šlo o popraskané a suché rty, kterých nebylo možné se jednoduše zbavit.