Kolik tekutin by měl člověk denně opravdu vypít aneb časté mýty a návyky, které fatálně ničí ledviny. Je důležité přestat s nimi dříve, než bude pozdě

Ledviny patří k nejdůležitějším orgánům v našem těle. Filtrují toxiny z těla a osvobozují ho od zbytečné vody. Mnoho lidí však zdraví ledvin nevěnuje dostatečnou pozornost.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V tomto článku se budeme zabývat špatnými návyky, které neprospívají ledvinám a tím také celkovému zdraví vašeho organismu. Přečtěte si tedy, co byste měli a zároveň, co byste neměli dělat, pokud si chcete udržet své ledviny v dobré kondici co nejdéle. Věříme, že dodržovat tato pravidla nebude těžkým úkolem. Pokud je v sázce zdraví, mělo by jít vše.

Nedostatečná spotřeba vody škodí

Pijete? Málo. To je velmi častá odpověď, kterou dostanou lékaři od svých pacientů. To je však špatně. Nedostatek vody ohrožuje mimo jiné naše ledviny. Hlavní funkcí ledvin je odstranění metabolického odpadu z těla a také vyvážení červených krvinek. Pokud není tělo správně hydratované, tak je výrazně snížený průtok ledvinami. To následně vede k hromadění toxinů v našem těle. Proto dbejte na pitný režim. Ideální je pít vodu nebo neslazený čaj.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdravé pro ledviny není ani zadržování moči. Pokud potřebujete na toaletu, měli byste potřebu vykonat co možná nejdříve. Není dobré močení zadržovat. Hydronefróza (vylučování moči ledvinami) vyvíjí tlak na ledviny a vede k selhání ledvin. Pro ledviny není dobrý ani nadměrný příjem sodíku. Ten je obsažený třeba v soli. Ledviny se obtížně vypořádávají s nadměrným množstvím soli, nesolte proto své pokrmy zbytečně moc.

Vadí i hodně bílkovin nebo kofeinu

Škodit vaším ledvinám může také nadměrná konzumace kofeinu. Nealkoholické kofeinové nápoje jako je káva, kola nebo energetické nápoje mohou způsobit poškození vašich ledvin. Kofein totiž zvyšuje krevní tlak, což má vliv také na funkci ledvin. Dopřejte si tedy v klidu dvě kvalitní kávy denně, pozor však na další příjem kofeinu. Jak již bylo řečeno, raději pijte vodu nebo čaje. Pozor však na černý čaj, který kofein obsahuje také.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vhodné samozřejmě není ani nadměrná konzumace analgetik. Ty mohou způsobit vážné vedlejší účinky. Odborníci varují, že užívání léků proti bolesti snižuje objem krve a z dlouhodobého hlediska zhoršuje funkci orgánů. Vaše ledviny může poškodit také nadměrná konzumace bílkovin. Ačkoli je spotřeba bílkovin všeobecně zdravá, nic by se samozřejmě nemělo přehánět. Velké množství bílkovin ovlivňuje zdraví ledvin.

Zdroj: National Kidney Foundation

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články